НБА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Кошаркарите на Далас Маверикс успеаја да ја постигнат првата победа во финалната серија од НБА лигата, откако ноќеска на домашен паркет го декласираа Бостон Селтикс со 122:84.

Така Далас ја продолжи финалната серија барем за уште еден натпревар, бидејќи ја намали предноста на Бостон, кој веќе сите го гледаат како нов шампион, на 3:1.

Од почетокот овој натпревар одеше во еден правец и Далас доминираше на паркетот, водеше со 34:21 по првата четвртина, а на полувреме беа огромни 61:35.

Бостон тогаш како да се откажа и реши да се чува за следниот меч на домашен терен, каде ќе сака да ја потврди титулата шампион во НБА, за која му е потребна само една победа.

Четвртиот натпревар заврши 122:84 за Далас, предводен од Лука Дончиќ со 29 поени, 5 скока и 5 асистенции, а Кајри Ирвинг постигна 21 поен со 4 скока и 6 асистенции.

Кај Бостон помалку лош од останатите беше Џејсон Тејтум со 15 поени, а Сем Хаузер постигна 14.

Remote video URL

Следниот натпревар во Бостон се игра ноќта од понеделник кон вторник од 2:30 часот. Директен пренос за територијата на Македонија ќе врши Arena Premium 1.

реклама

Кошарка

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе