Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Репрезентацијата на Данска во првите две кола од групната фаза на ЕП во Германија собра вкупно два бода со ремито против Словенија и Англија, а во последното коло ќе бара премин во следната рунда од натпреварувањето против Србија.

Избраниците на Каспер Хјулманд оставија многу добар впечаток на теренот, но најмногу се зборува за нивниот потег надвор од теренот.

Според новиот договор со Данскиот фудбалски сојуз, машката и женската репрезентација на земјата ќе добиваат еднакви премии и бонуси за настапи и резултати на големите натпреварувања. Најзаслужни за тоа се фудбалерите од репрезентацијата кои ги одбија покачувањата за да бидат рамноправни со колешките.

Истовремено за 15 отсто е намалено и осигурувањето за машката екипа, што предизвика зголемување на осигурувањето на женскиот тим за 50 отсто, но и на помладите селекции.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе