УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Најмногу удари кон голот имаше Кристијано Роналдо, а домаќинот Германија е најдобар по ефикасност во првото коло од натпреварите на ЕУРО, додека ниту еден стрелец не постигна повеќе од еден гол.

Роналдо не успеа да постигне гол од неговите три удари кон противничкиот гол во победата на Португалија од 2:1 над Чешка во вторникот и е еден од четворицата играчи кои имаа вкупно пет обиди кон голот заедно со Французинот Маркус Турам, Грузиецот Георгес Микаутадзе и Кристијан Ериксен од Данска.

Засега гледаме турнир со рани – и доцни – голови, со шест од 34 постигнати во првите 15 минути и 14 во првиот половина час, додека четири гола се веќе постигнати по 90. минута.

Со здрав просек од 2,84 гола по натпревар, или по еден на секои 32 минути, само пет од 24-те селекции не успеаја да постигнат гол на почетните натпревари.

Албанецот Недим Бајрами го постигна најбрзиот гол во историјата на ЕУРО, по 23 секунди против Италија, иако неговиот тим на крајот загуби со 2:1.

Португалија води по посед со 69 отсто, додека домаќинот Германија беше слично доминантна со 68 отсто, бидејќи ја победи Шкотска со 5:1.

Германците имаат најдобра прецизност на додавања од 94 отсто, предводени од нивниот 21-годишен офанзивен играч за врска Џамал ​​Мусијал, кој успешно реализираше 100 отсто од своите 33 додавања до соиграчите.

Двајца играчи постигнаа две асистенции во првото коло од натпреварите, романскиот напаѓач Денис Ман во победата од 3:0 над Украина и, можеби поизненадувачки, холандскиот дефанзивец Нејтан Аке во победата од 2:1 над Полска.

Турција како тим имаше најмногу удари кон голот  - 22, еден повеќе од Холандија. Чешкиот голман Јиндрих Станек беше најангажиран меѓу стативите со седум одбрани, една повеќе од Холанѓанецот Барт Вербруген.

Имаше четворица играчи кои трчаа со брзина поголема од 35 километри на час, а нив како најбрзи ги предводеше романскиот напаѓач Валентин Михаила (35,9 км/ч). Останатите беа Белгиецот Џереми Доку (35,3 км/час). Расмус Хојлунд (35,3) од Данска и капитен на Франција Килјан Мбапе (35,2).

Ниту еден играч не истрча повеќе од српскиот играч за врска Сергеј Милинковиќ-Савиќ, кој истрча 13,9 километри против Англија.