УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Денеска се закажани три натпревари од второто коло на Европското првенство во Германија, а од 15 часот ќе биде отворено регионалното дерби меѓу Србија и Словенија.

Србија во овој меч влегува како фаворит. Покрај подобар тим, адут им е и солидна игра во првото коло, во кое минимално беа поразени од Англија со 1:0. Денешниот натпревар може да биде клучен за нив во борбата за пласман во осминафиналето, па сигурно нема да им недостига мотивација. Сепак, ќе им недостига Костиќ, кој нема да игра поради повреда на коленото.

И Словенија во првото коло се претстави во добро светло ремизирајќи 1:1 со фаворизираната Данска, па денеска сигурно не очекува возбудлив натпревар кој ќе одговори на онолку прашања колку што можат овие две селекции на ЕП.

Втората средба од оваа група меѓу Данска и Англија се игра од 18 часот, а се освен победа за Англичаните би било големо изненадување. Англија со победа го започна првенството, а со денешните три бода би зачекорувала кон осминафиналето. Настапот на Шо е под знак прашалник поради повреда, додека Данците немаат отсуства во пресрет на дуелот на кој мора да го подобрат впечатокот по бледото реми со Словенија во првото коло.

Дербито од комплетното второ коло на ЕУРО се игра вечерва од 21 часот меѓу Шпанија и Италија. Тоа ќе биде дуел на две селекции кои го почнаа првенството со победи против Хрватска, односно Албанија, па кој и да победи вечерва ќе обезбеди пласман во осминафиналето. Шпанија е благ фаворит на овој меч, но сигурно е дека не треба да ги отпишеме ниту актуелните шампиони на Европа.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе