Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Дијабетесот е сериозна и обично доживотна состојба која предизвикува нивото на шеќер во крвта да биде превисоко.

Иако не е точно познато што предизвикува дијабетес тип 1, кај пациентите со тип 2, болеста често се поврзува со фактори како што се прекумерна тежина и недоволно вежбање. Сепак, состојбата може да биде поврзана и со семејна историја на болеста.

Како и со секоја друга состојба или болест, колку побрзо ги забележиме симптомите на дијабетес, толку побрзо можеме да побараме медицинска помош. Имајќи го ова на ум, д-р Доналд Грант сподели некои вообичаени здравствени индикатори за дијабетес.

„Разбирањето дали имате дијабетес рано е од клучно значење за спречување на понатамошни здравствени компликации. Исто така е важно да се следи здравјето воопшто и да се обезбеди подобар квалитет на живот за заболените. За жал, дијабетесот може да биде исклучително тежок да се открие и често не сите се лекуваат додека понатамошна здравствена компликација не ја објави состојбата“, вели тој.

Способноста да се препознаат потенцијалните симптоми е ефикасен начин за рано откривање на состојбата.

Сепак, многу луѓе не се сигурни на кои знаци треба да внимаваат. Затоа, д-р Грант ги издвои следните симптоми: често мокрење, заматен вид, ненадејно драматично губење на тежината и зголемен апетит или жед.

„Покрај вообичаените показатели дека можеби имате дијабетес, состојбата може да се крие и зад други здравствени компликации, како што се еректилна дисфункција, габични инфекции или интензивни главоболки. Овие здравствени проблеми го отежнуваат откривањето на дијабетесот во некои случаи, затоа препорачувам да побарате стручен совет доколку страдате од некакви симптоми на оваа состојба“, заклучи докторот.

Тагови
реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе