УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Репрезентацијата на Шпанија ја победи Хрватска со 3:0, а потоа и Италија со 1:0 во првите два меча на ЕП и пред последното коло од групната фаза го обезбеди првото место во групата Б и пласман во осминафиналето.

Ламине Јамал (16) на двата натпревари беше дел од стартната постава, но прашање е дали ќе биде и во третиот, бидејќи ноќната работа во Германија е забранета за лица помлади од 18 години.

За тоа пишуваат и шпанските и германските медиуми кои потсетуваат дека има и исклучоци кои се однесуваат на спортот. Сепак, дури и со овие исклучоци, прашање е што значи тоа за Јамал. Натпреварот на Шпанија против Албанија исто како и Хрватска против Италија започнува во 21 часот.

Според германскиот закон, лицата помлади од 18 години, без разлика дали се Германци или странци, не смеат да работат по 20 часот. Исклучок во спортот е што им е дозволено да бидат активни до 23 часот, но со тоа што до тоа време треба да завршат и со туширање и медиумски обврски. Ако Јамал го одигра натпреварот до крај, ќе го прекрши законот.

И покрај тоа, и германските и шпанските медиуми се согласуваат дека тоа најверојатно нема да се случи и дека Шпанците најверојатно ќе ја избегнат казната од 30.000 евра, која инаку би морале да ја платат поради прекршување на законот. Јамал на натпреварот против Хрватска одигра 86 минути, а против Италија 71 минута.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

Синдикатот на фудбалери поднесе тужба против ФИФА

Read more

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more
 

Спорт

Синдикатот на фудбалери поднесе тужба против ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе