Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Кевин Петерсен, кустос на музејот „Kronosaurus Korner“ во Австралија, сосема случајно открил коски од диносаурус во ноември 2021 година додека вадел алат од својот автомобил, откри за Interesting Engineering истражувачот од Универзитетот „Кертин“, Адел Пентланд.

Пентланд рече дека Петерсен забележал мало парче коска и веднаш знаел дека се работи за птеросаурус. Сепак, немало официјална потврда додека таа не направила скрупулозен преглед. Таа откри дека фосилите навистина припаѓаат на нов род и вид на анхагерски птеросаурус, летечки рептил, што е значајно откритие поради многу причини.

„Иако секоја недела се најавува нов вид на диносауруси, птеросаурусите се многу поретки. Тоа се должи на фактот дека тие имале шупливи коски со тенкоѕидни ѕидови, што е еволутивна адаптација која им овозможила да летаат“, вели Пентланд.

Со импресивен распон на крилјата од околу 4,6 метри, птеросаурусите владееле со небото пред повеќе од 100 милиони години за време на периодот на Креда, кога поголемиот дел од централниот Западен Квинсленд, каде што биле пронајдени коските, бил под вода.

Како вид, Haliskia peterseni е вид тесно поврзан со два други австралиски птеросауруси. Mythunga camara доаѓа од истата геолошка формација како Haliskia, позната како формација Toolebuc. Исто како и со неговиот помлад братучед, видот Ferrodraco lentoni, информациите што истражувачите можат да ги соберат доаѓаат од остатоците во делови.

Иако овие два други видови се откриени само во последните пет години, Haliskia е завршена 22%. Така, тоа е „најкомплетниот птеросаурус од Австралија со двојно повеќе зачувани коски во споредба со другите парцијални скелети од овој континент“.

Haliskia е најкомплетната слика што некогаш им била дадена на научниците, што може да доведе до нови сознанија за интригантниот свет на диносаурусите, климатските промени и како животните се прилагодуваат.

Со споредување на фосилите, беа забележани клучни разлики. Haliskia имала подолги и тенки заби во споредба со Mythungа. Ferrodraco lentoni имал малку помал распон на крилата.

Истражувачката успеала прецизно да го измери огромниот распон на крилјата на новиот вид и да ги проучи неговите коски од грлото, кои се тенки, нежни и прилично долги во споредба со долната вилица.

„Ова покажува дека птеросаурусот имал мускулест јазик, што му помагало да се храни со лизгав плен како што се цефалоподите слични на лигњи, како и риби“, рече таа.

Петерсен изјави во соопштението за печатот дека проширувањето на нашето знаење за праисториските видови е многу вредно во модерното време.

„За да ги разбереме современите екосистеми и како современите животни би можеле да реагираат на климатските промени, треба да се вратиме во времето. Видот Haliskia живеел во време на глобални услови на стаклена градина, кои се релевантни за нас денес, па со проучување на птеросаурусите со толку огромен распон на крилја, можеме да користиме биолошки структури за информирање и подобрување на инженерските практики“, се наведува во соопштението.

Истражувањето е објавено во списанието Scientific Reports.

Тагови
реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе