Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Instagram тестира функција која нема да ви дозволи да прескокнувате реклами.

Instagram почна да тестира функција која за кратко време привлече многу негативни реакции. Наречена Ad Break, новата функција ги принудува корисниците да гледаат реклама пред да продолжат да се движат низ објавите.

Популарната социјална мрежа, која Facebook ја купи во 2012 година за милијарда долари, веќе нуди голем број реклами во својата апликација кои можат да се видат меѓу редовните објави, Reels и Stories, но тие се релативно ненаметливи и секој може да ги прескокне. Сепак, Ad Break е нешто сосема друго, но и нешто што секој корисник на YouTube кој не сака да плати за Premium претплата е многу запознаен.

Бидејќи моментално е само тест, не сите корисници можат да гледаат реклами што не можат да се прескокнат. Матичната компанија Meta не се огласи за тоа, па сè уште не знаеме колкав процент од луѓето ги гледаат овие огласи. Сепак, потценување е да се каже дека реакциите на засегнатите корисници не се позитивни, а голем дел од нив се закануваат дека ќе ја напуштат платформата доколку ова остане на сила.

„Ова ќе биде капка која ќе ја прелиа чашата кога станува збор за Instagram. Можам да се справам со многуте реклами што веќе се расфрлани низ апликацијата, но реклами што не можам да ги прескокнам? Изгубете се“, вели на Reddit еден незадоволен корисник, а друг додаде: Meta има врвни UX дизајнери, дали воопшто направиле некакво истражување пред да го објават ова во јавноста? Целосно го нарушува корисничкото искуство“.

Ниту корисниците на социјалната мрежа X не ја примија подобро веста за новата функција, па многумина изразија намера да се префрлат на TikTok, а во најдобар случај драстично да го намалат времето поминато во апликацијата Instagram.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Софтвер

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Read more

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе