Google овозможи едитирање на RCS пораките

Едитирањето на пораките во апликациите за пораки е можно со години, но оваа функција дури сега ја прифаќаат некои од големите компании.

Instagram неодамна ја овозможи опцијата за уредување пораки во своите разговори, а тоа го добија и Messenger на Facebook и WhatsApp, но сега им се придружи и Google, кој дава опција за уредување на испратената порака, но само во рок од 15 минути од нејзиното испраќање. Сепак, примачот на пораката ќе може да ја види оригиналната содржина на пораката со долго притискање на неа.

Сепак, сите учесници во разговорот мора да ја имаат овозможена функцијата на нивните уреди.

Уредување на СМС пораки не е можно, се работи само за RCS пораки.

Google, исто така, воведува промени за полесна контрола на уредите Google Home, можност за плаќање со паметен часовник Wear OS користејќи PayPal (во Германија и САД), како и проширена поддршка за дигитални клучеви од автомобил и друго.

Rich Communication Services (RCS) е комуникациски протокол чија цел е да ги замени SMS пораките.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Софтвер

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Read more

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе