Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Во првиот квартал од годината, од јануари до март, Huawei продаде најмногу смартфони на преклоп во споредба со своите конкуренти, покажаа податоците од Counterpoint Research.

Ова е прилично изненадувачки развој на ситуацијата кога ќе се земе предвид колку е занемарлива продажбата на уредите на Huawei во повеќето делови на светот во последните две години, односно откако САД одлучија да го забранат пристапот до услугите на Google до ова компанија.

Кога зборуваме за уреди на преклоп, повеќето луѓе веројатно мислат на Samsung, но јужнокорејската компанија и понатаму е на второто место. Покрај тоа, продажбата на преклопливите уреди на Samsung всушност падна за 42 отсто во споредба со првиот квартал од 2023 година.

Растот на Huawei до 275 проценти е главно резултат на продажбата во Кина, која се зголеми откако компанијата го претстави Mate X5 минатата година. Доцниот премин кон поврзувањето 5G, исто така, се чини дека одигра значајна улога во привлекувањето на интересот на кинеските купувачи за уредите на преклоп на Huawei.

Honor го зазеде третото место во испораките со раст од 460 отсто, но најголем раст всушност оствари Motorola, која успеа да продаде 1.473 отсто повеќе уреди на преклопување во првиот квартал од оваа година во однос на првиот квартал од 2023 година.

Севкупно, продажбата на преклопливи уреди е зголемена за 49 отсто во споредба со истиот период минатата година. Растот на Honor и Motorola е првенствено резултат на продажбата надвор од Кина, за разлика од растот на Huawei.

Уделот на Honor на пазарот на мобилни телефони на преклоп сега е 12 отсто, додека минатата година беше 3 отсто. Honor Magic V2 стана најпродаваниот мобилен телефон на преклоп во Западна Европа во првиот квартал од 2024 година. Уделот на Motorola на глобалниот пазар на преклопни уреди сега изнесува 11 отсто благодарение на силните продажни резултати на серијата Razr во Северна Америка.

Во првиот квартал од 2024 година, уредите на преклоп (во форма на книга) сочинуваа 55 отсто од глобалните испораки. Сепак, ситуацијата може да се промени малку подоцна оваа година кога Samsung ќе го претстави својот Galaxy Z Flip6. Huawei наводно планира да лансира подостапен паметен телефон со преклопување, додека Xiaomi и Honor исто така ќе ги претстават своите први модели на преклоп.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Мобилни

Дизајн што само мајка може да го сака - новиот Pixel на Google изненади со изгледот

Read more

Новото подобрување ќе ги израдува фановите на iPhone 16

Read more

Веќе нема дилема како ќе изгледа iPhone 16

Read more

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе