ПОПУЛАРНИОТ XIAOMI БРЕНД

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Poco F5 и F5 Pro минатата година беа популарниот избор на купувачите на мобилни телефони од средна класа, меѓу другото, поради перформансите и квалитетот на екранот и пристапната цена, и покрај неколкуте недостатоци, сега Xiaomi го претстави дуото F6, кое ги отстранува слабите точки на своите претходници.

Poco F6 е опремен со процесор Snapdragon 8s Gen 3, кој е развиен на 4nm TSMC процес и ги има најновите Cortex-X4 и Adreno 725 чипови за подобри перформанси во споредба со Snapdragon 7+ Gen 2 во моделот F5. Во основната верзија достапни се 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија, но оваа година има и верзија со 12 GB LPDDR5X RAM и 512 GB внатрешна UFS 4.0 меморија.

F6, исто така, доби подобар OLED екран од 6,67 инчи со 1,5K резолуција и фреквенција од 120 Hz со 100 проценти DCI-P3 покриеност на палета на бои и поддршка за технологијата Dolby Vision. Во режимот на висока осветленост, работи до 1.200 nits, но максималната осветленост е 2.400 nits. Екранот користи високофреквентно PWM затемнување со фреквенција од 1.920 Hz.

Poco F6 е поотпорен од својот претходник, има IP64 сертификат и е заштитен со Gorilla Glass Victus. Немаше големи подобрувања во сегментот на камерата. Главниот модул користи сензор Sony IMX882 од 50 MP со големина на пиксели од 0,7 µm и оптичка стабилизација на сликата. Камерата од 8 MP е во голема мера иста како и минатата година, додека селфи камерата доби мала надградба од 16 на 20 MP. Како и минатогодишниот модел, F6 доби стерео звучници, но без 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. поддржува NFC и има IR сензор. Уредот се напојува од батерија од 5.000 mAh со поддршка за жично полнење од 90 W.

Poco F6 Pro е попремиум модел и има неколку клучни предности во споредба со основниот модел. Се напојува со процесор Snapdragon 8 Gen 2, има подобар графички процесор и поголема брзина на часовникот. Постојат три конфигурации за меморија, имено 12/256 GB, 12/512 GB и верзија од 16 GB/1 TB достапна само на одредени пазари. Станува збор за LPDD5X RAM и UFS 4.0 меморија.

Има и поостар 6,67-инчен 12-битен OLED екран со 1.440p+, кој достигнува 1.200 nit во режимот на висока осветленост, додека максималната осветленост е 4.000 nits и може да се пофали со побрзо затемнување PWM од 3.840 Hz.

F6 Pro се напојува со батерија од 5.000 mAh со поддршка за брзо полнење од 120 W, што може да се полни за 19 минути со помош на полначот што доаѓа во пакетот со уредот, но нема безжично полнење.

Камерата е подобрена во однос на минатогодишниот модел, но не е спектакуларна. На задната страна се наоѓа главната камера од 50 MP со поголеми сензори од 1,0 µm и решетка f/1,6, а има и оптичка стабилизација на сликата. Придружуван е од основна ултра широка камера од 8 MP, додека нема телефото модул. Напред има селфи камера од 16 MP. Во случајот на овој модел се споменува заштита од прашина и вода.

Pofo F6 во Германија чини 450 и 500 евра (390 и 420 евра за првпат купувачи), додека за Poco F6 Pro треба да одвоите 500 евра за конфигурацијата 12/256 и 550 евра за конфигурацијата 12/512 GB.

 

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе