Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Во јуни, Honor ќе претстави два нови смартфони во Париз, и тоа Honor 200 и 200 Pro.

Ова се уреди кои ќе бидат попремиум од кога било досега благодарение на технологијата за вештачка интелигенција. Презентацијата е закажана за 12 јуни во Париз, но веќе се откриени спецификациите на мобилниот телефон.

Honor 200 Pro ќе се напојува со премиум процесор Snapdragon 8s Gen 3, додека Honor 200 ќе пристигне со Snapdragon 7 Gen 3.

Honor 200 ќе користи 6,7-инчен AMOLED екран, а 200 Pro ќе има малку поголем екран од 6,78 инчи. Резолуцијата на двата панели ќе биде 1,5K, што кинеската компанија ја нарекува 1220p. Нивната максимална осветленост оди до 4.000 nits, а стапката на освежување е 120Hz.

Главната камера на 200 Pro е 50 MP OmniVision OV50H 1/1,3" сензор, а во случајот на Honor 200 е сензор 1/1.56" Sony IMX906. Двете камери имаат оптичка стабилизација на сликата. Камерата за портрет од 50 MP со оптички зум од 2,5 и сензорот IMX856 на Sony ќе има и оптичка стабилизација.

Има и ултра широка камера од 12 MP, како и селфи камера од 50 MP. Но, Honor 200 Pro има двојно решение, а втората камера може да послужи како сензор за длабочина од 2 MP и како ултра широка камера за подобри групни селфи.

Honor подготви батерии со капацитет од 5.200 mAh со поддршка за полнење од 100W за двата уреди, но Pro моделот ќе поддржува и 66W безжично полнење и ќе има Honor C1+ чип за подобрена безжично и мобилно поврзување.

Големото прашање кое останува неодговорено е цената на телефонот, а веројатно ќе дознаеме за помалку од три недели за време на настанот во Париз.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Мобилни

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе