Готово е: Од денеска само X

Социјалната мрежа Twitter дефинитивно го смени името, па сега интернет адресата ќе биде само X, односно X.com.

Ова го потврди сопственикот на компанијата Илон Маск.

„Сите системи сега се на X.com“, рече Маск на социјалната мрежа X.

За потсетување, Маск го купи Twitter во 2022 година за 44 милијарди долари.

Покрај сопственоста на познатата социјална мрежа, Маск е сопственик и на програмата Space X (која се занимава со истражување на вселената), The Boring company, Neuralink Corporation, Zip2, OpenAI, Tesla, SolarCity и други.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Интернет

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе