TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Тужбата е последниот обид на TikTok да ја спречи можноста за забрана, бидејќи ривалските компании се обидуваат да ги искористат предностите од огромниот приход од реклами што ByteDance ги генерира во САД.

Сопственикот на социјалната мрежа TikTok, кинеската компанија ByteDance, поднесе тужба до федералниот суд на Соединетите Американски Држави барајќи да го блокира извршувањето на законот со кој се наредува продажба на платформата во САД или конечна забрана за нејзино работење.

Во тужбата, поднесена во Апелациониот суд во округот Колумбија, ByteDance тврди дека законот го прекршува Уставот на САД по повеќе основи, вклучително и слободата на говорот.

„За прв пат во историјата, Конгресот усвои закон со кој платформата подлежи на трајна забрана“, велат кинеските компании во тужбата, во која исто така се истакнува дека продажбата на TikTok „едноставно не е возможна: ни комерцијално, ни технолошки, ни правно“.

Поради ова, тврди кинеската компанија, законот ќе присили исклучување на TikTok во САД до 19 јануари 2025 година, а со тоа „замолчувајќи ги 170 милиони Американци кои ја користат платформата за да комуницираат на различни начини што не можат да се постигнат на друго место“.

Конкуренцијата ги напаѓа доларите

Контроверзниот закон, потпишан од американскиот претседател Џозеф Бајден на 24 април, му дава на ByteDance рок од 9 месеци или да го продаде TikTok на заинтересирана американска компанија или да се соочи со забрана на нејзината социјална мрежа во САД, потсетува Reuters.

Претставничкиот дом на САД со големо мнозинство го усвои законот на 21 април, стравувајќи дека властите во Пекинг би можеле да добијат пристап до податоците за американските граѓани или да ги шпионираат преку апликацијата TikTok.

Одредбите од законот им забрануваат на продавниците за апликации да го нудат TikTok во САД, освен ако ByteDance не ја продаде својата апликација на друг американски сопственик до 19 јануари следната година. Претставниците на кинеската компанија негираа дека TikTok некогаш споделувал или ќе сподели податоци за американските корисници.

Тужбата е последен обид на TikTok да ја спречи можноста за забрана, додека компаниите како Snap Inc. и Meta сакаат да ја искористат таа неизвесност за да ги грабнат големите приходи од рекламирање што ByteDance ги генерира во САД.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Интернет

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе