ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Новата верзија на ChatGPT е достапна за јавноста од пред неколку дена, а нејзината главна карактеристика е подобрувањето на вештачката интелигенција (ВИ) во однос на брзината, а најголемата предност на ChatGPT-4o е преводот во реално време.

За време на презентацијата беше истакнато дека подобрувањето на ВИ технологијата е главниот водич на ChatGPT и дека најновата надградба рефлектирана во текст, глас и визија е само почеток на она во што ќе прерасне овој систем.

Претходната верзија на ChatGPT се базираше само на можности за текст, а новата надградба вклучува интеграција на слики и глас. Имено, сега е можно да се фотографира текстот и да се побара од ChatGPT да го преведе, овозможувајќи превод на аудио пораки во реално време помеѓу двајца соговорници.

На пример, ако разговарате со лице кое зборува кинески, а вие зборувате македонски, снимате гласовна порака на македонски, која ChatGPT ја преведува на кинески, а кинескиот ќе го преведе на македонски. Сето ова се одвива за само неколку секунди, и што е најважно, целиот разговор што го имате останува транскрибиран. Во сето ова можете да барате и „воведување емоции“ во разговорот.

ChatGPT-4 со неговите предности е достапен во платениот пакет Plus и Team, додека корисниците на бесплатната верзија ќе можат да ја пробаат оваа верзија во ограничен режим пред да бидат вратени на верзијата 3.5, дотогаш ќе можат да анализираат податоци, да разговараат со GPT клиентот за фотографии или видеа, да прикачуваат датотеки и побараат да се сумираат или анализираат и слично, да бараат идеи или едноставно во него да гледаат секојдневен асистент.

Remote video URL

Новата верзија е достапна и денес како десктоп апликација која се стартува на Mac уредите со притискање на едно копче на тастатурата.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Софтвер

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе