Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Археолозите открија мистериозни структури скриени под површината во близина на Големата пирамида во Египет, што би можело да биде непозната гробница изградена пред 4.500 години.

Тимот користеше радар што продира на земја на Западните гробишта во Гиза, откривајќи аномалија во облик на L што изгледаше како влез во комората долу.

Гробиштата ги содржат посмртните останки на кралот Хуфу, кој ја нарачал легендарната пирамида, членовите на неговото семејство и високи функционери, што сугерира дека под песокот може да се крие уште една елитна гробница.

Структурата во облик на L се наоѓа до шест метри под површината и е исполнета со песок, за што истражувачите шпекулираат дека е направено намерно откако е изградена за да го блокира влезот во „комората“ речиси 30 метри подолу.

„Структурите што предизвикуваат аномалии може да бидат вертикални варовнички ѕидови или шахти што водат до структурата на гробницата“, велат истражувачите во студијата.

Сепак, тие истакнаа дека ќе биде потребна дополнителна истрага за да се утврди нејзиниот вистински идентитет.

Покрај радарот, тимот користел техника наречена Electrical resistivity tomography (ERT) која мапира геолошки варијации. Структурите се откриени во „празна област“ без видливи структури и главно рамна земја со набиен песок на површината.

Со помош на скенери, тимот утврдил дека карактеристиката во облик на L е долга околу 9,7 метри и широка околу 15 метри.

Истражувачите шпекулираа дека структурата би можела да биде мастаба, подземна правоаголна гробница со рамен покрив типично изграден од варовник или тули од кал.

„Има вертикална осовина која е поврзана со подземна комора“, се наведува во студијата.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Наука

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Read more

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе