Васил Ханџиски утре ја промовира „Сложувалка“ во „Буква“

Промоцијата на првата стихозбирка на младиот поет Васил Ханџиски ќе се одржи в четврток, 20 јули во кафе-книжарница ,,Буква” со почеток во 20:30 ч.

Промотор на стихозбирката ќе биде Андреј Медиќ Лазаревски, а пред официјалниот почеток на промоцијата ќе има DJ сет на Емили.

„Дебитантската поетска збирка на младиот поет Васил Ханџиски е сложувалка од теми посветени на првите искуства на секој млад човек, првите љубови и разделби, првите средби со градските ликови, фрустрациите од општеството. Поделена во пет делови, стихозбирката ‘Сложувалка’ е рефлексија на љубовта, домот и неговото напуштање, градовите и луѓето во нив, странствувањето и осаменоста, љубовта кон девојката, но и кон ракијата. Авторот ги поставува стандардните младешки прашања поврзани со овие теми, се осврнува на личните чувства, но и во неколку наврати упатува критика кон ова ‘општество што тоне во бездна’. Почнувајќи со алкохолот, минувајќи низ љубовта и домот, а завршува со себепромислување и опишување на другите, оваа збирка е своевидна панорама на она што значи младоста – јас во себе и сè околу мене“, вели Медиќ Лазаревски.

Васил Ханџиски

Стихозбирката е во издание на издавачката куќа „ПНВ Публикации“.

реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Книги

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Read more
 

Магазин

Знаци што откриваат дека некој е емотивно недостапна личност

Читај повеќе
  • play_arrow

Авантурата наречена Red Bull Can You Make It? 2024 е во полн ек!

Читај повеќе

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Читај повеќе

Како една шолја топло чоколадо може да помогне во губењето тежина?

Читај повеќе

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Читај повеќе

Онколози открија која храна не треба никогаш да ја јадеме

Читај повеќе

Зелката е новата суперхрана на годината

Читај повеќе

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Читај повеќе

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе