Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Владите, деловниот свет и развојните банки имаат уште две години да направат нешто за да избегнат многу полоши климатски промени, изјави денеска шефот на Обединетите нации за климата.

Научниците тврдат дека е неопходно до 2030 година да се преполоват емисиите на штетните стакленички гасови за да се спречи зголемувањето на температурата за повеќе од 1,5 степени во однос на прединдустрискиот период.

Неуспехот би предизвикал екстремни временски услови и топлина.

И покрај ова, емисиите на јаглерод диоксид се зголемија на рекордно ниво минатата година, а сегашните ветувања на земјите за борба против климатските промени, доколку се исполнат, само маргинално ќе ги намалат глобалните емисии до 2030 година.

Сајмон Стил, извршен секретар на Рамковната конвенција на ОН за климатски промени (UNFCCC), предупреди дека следните две години се „клучни за спас на нашата планета“.

„Сè уште имаме можност да ги намалиме емисиите на стакленички гасови со новата генерација национални климатски планови. Но, сега ни требаат посилни планови!“, рече тој.

Говорејќи на конференцијата на тинк-тенк организацијата Chatham House во Лондон, Стил рече дека земјите од Г20 се колективно одговорни за повеќе од 80 отсто од глобалните емисии и затоа треба итно да дејствуваат. Главната цел на овогодинешните преговори за борба против климатските промени во ОН е да се постигне договор за финансирање на земјите во развој кои имаат потешкотии во транзицијата од фосилни горива.

Стил рече дека парите може да се обезбедат преку простување на долгови, поевтино задолжување за посиромашните земји, нови извори на меѓународно финансирање како што се даноците за транспортни емисии и реформи на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд.

„Секој ден, министрите за финансии, извршните директори, инвеститорите, банкарите за климата и развојот насочуваат милијарди долари. Време е тие долари да се пренасочат“, нагласи тој.

Во „суперизборна“ година каде што гласачите го даваат својот глас од Индија, Јужна Африка, Европа до Соединетите Држави, Стил рече дека климатските активности премногу често „излегуваат од агендата на владите“.

Политичарите како републиканскиот кандидат Доналд Трамп или екстремно десничарските партии на претстојните европски избори ги отфрлаат политиките за климата со цел да се задоволат со гласачите.

реклама

Наука

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Read more

Кинески научници создадоа нов смртоносен вирус

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе