Веќе кружат гласини: Apple ќе го претстави iPhone 17 Slim во 2025 година

Иако сè уште го чекаме пристигнувањето на серијата iPhone 16 на мобилни телефони на Apple, веќе се шират гласини за уредите кои ќе се појават следната година.

Аналитичарот Џеф Пу тврди дека серијата iPhone 17 ќе донесе освежен дизајн и ќе има помал Dynamic Island. Идниот iPhone 17 наводно ќе користи 6,1-инчен екран, iPhone 17 Pro ќе добие 6,3-инчен панел, додека 6,9-инчен екран е резервиран за Pro Max. Интересно е што iPhone 17 Plus нема да го носи тоа име, туку ќе се вика iPhone 17 Slim и ќе има екран од 6,6 инчи.

Тоа сугерира дека може да биде најмалиот од споменатите четири модели, што може да се смета за единствена продажна точка. Пу тврди дека iPhone 17, 17 Slim и 17 Pro ќе имаат алуминиумски рамки, додека Pro Max ќе добие титаниумска рамка. Дизајнот на сите четири модели на некој начин ќе биде „покомплексен“.

Истиот извор тврди дека iPhone 17 и iPhone 17 Slim ќе се напојуваат со A18 или A19 процесор поврзан со 8GB RAM, додека Pro и Pro Max ќе користат A19 Pro процесор и 12GB RAM. За споредба, iPhone 15 и iPhone 15 Plus имаат 6 GB RAM, а 15 Pro и Pro Max имаат 8 GB. Кога станува збор за серијата iPhone 16, се очекуваат само 8 GB RAM, но моделите на iPhone 17 Pro ќе „скокнат“ на 12 GB.

Сите четири модели од серијата iPhone 17 ќе имаат селфи камера од 24 MP, додека сегашните модели користат камера од 12 MP.

Се вели дека iPhone 17 Pro Max ќе добие потесен Dynamic Island, додека преостанатите три модели ќе го задржат сегашниот дизајн. Се чини дека Pro Max ќе биде позициониран како хипер премиум модел на Apple следната година.

Помалиот Dynamic Island е возможен благодарение на новата технологија која ќе му помогне на Apple драматично да ја намали големината на Face ID сензорот.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Мобилни

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе