ЕВРОВИЗИЈА 2024

Ирска ги згрози евровизиските гледачи: Гледавме ли сатанистички ритуал?

Еден од највпечатливите настапи на првата полуфинална вечер на Евровизија секако беше оној на ирската претставничка Бамби Таг, која се претстави со песната „Doomsday Blue“.

Remote video URL

На социјалните мрежи велат дека Ирците годинава испратиле вештерка на Евровизија, а кога ќе го погледнете нејзиниот настап ќе ви стане јасно зошто. Песната „Doomsday Blue“ го опишува скршеното срце и болката од невозвратената љубов.

Во текстот се споменува клетвата Авада Кедавра, која потекнува од арамејскиот јазик и е популаризирана од франшизата за Хари Потер. Авада Кедавра е позната како „убиствена клетва“.

Нејзиниот настап предизвика лавина реакции кои се движеа од целосно воодушевување до тотално згрозување.

URL

„Дали само што го гледавме повикувањето на ѓаволот“, прашуваа по интернет, а некои тврдеа дека Бамби Таг извршила сатанистички ритуал на сцената во арената Малме.

URL

Но, имаше и такви кои нејзиниот настап го оценија како најдобар настап на овогодинешното издание на музичкиот натпревар.

URL

Бамби Таг стана првиот претставник на Ирска кој по 6 години се квалификуваше за големото финале на Евровизија.

Таа, исто така, ја изрази својата поддршка за Палестина поради серијата протести поради учеството на Израел на натпреварот.

„Јас сум за Палестина, тоа не се менува. Тешка година е да се биде во конкуренцијата“, рече Бамби пред полуфиналето, „Не се согласувам со одлуката донесена од Европската радиодифузна унија, но јас не сум ЕБУ, не можам да го сменам нивното мислење“.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Музика

Шакира: Пике ме влечеше надолу

Read more

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Read more

Мајкл Џексон остави долг од 500 милиони долари

Read more

Фан ја тужи Мадона поради премногу експлицитен настап: Изложеност на порнографија без предупредување

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес детективот Мозер од Kommissar Rex?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден од најскапите филмови во историјата: Бред Пит во улога на Ф1 возач

Читај повеќе

Уште една славна личност вмешана во смртта на Метју Пери

Читај повеќе