Џим Кери за еден од неговите најпопуларни филмови: Сценариото беше ужасно!

Пред да стане една од најголемите ѕвезди на 90-тите, Џим Кери беше стенд-ап комичар за кој многумина веруваа дека брзо ќе згасне во заборав.

Но, откако се појави во успешните комедии Ace Ventura: Pet Detective, The Mask and Dumb and Dumber во 1994 година, Кери го зацементира својот статус на холивудска ѕвезда.

Голема улога во градењето на неговата кариера имаше првиот од тие три филма - Ace Ventura: Pet Detective, чија премиера беше во февруари 1994 година. Кери не беше ниту првиот ниту вториот избор за улогата на ексцентричен приватен детектив кој бара исчезнати миленичиња.

Според Far Out, Morgan Creek Productions им ја понудила улогата на Рик Моранис и Дејвид Алан Гриер, но тие не биле заинтересирани. Во еден момент продуцентите сакале да ја ангажираат и Вупи Голдберг, но се откажале од планот откако Кери ја прифатил нивната понуда.

Не беше задоволен од сценариото

Имено, актерот првично ја одбил улогата, но по две години убедување се премислил. Но, имал еден услов - продуцентите да му дозволат да го преработи сценариото.

„Воопшто не ми се допадна сценариото. Беше ужасно!“, призна Кери за време на едно интервју. Оригиналното сценарио го напиша Џек Бернстин, а подоцна беше преработено од режисерот Том Шадијак и Кери.

„Ми рекоа: ‘Никој не губи во оваа ситуација. Можете да го преработите сценариото. Кога ќе завршите со пишувањето, не мора да работите на филмот ако не сакате’“, се сеќава Кери. „Значи, пишував сцена по сцена, немаше ниту еден ред од оригиналот во новото сценарио. Се запрашав: „Прво, што сакаат луѓето да видат? Што сакам да правам? Што им е интересно на луѓето?“

Во голема мера му помогна Шадијак, кој му дозволи на Кери да се однесува пред камерата како на неговите стенд-ап настапи.

Филмот брзо стана голем хит меѓу гледачите, иако доби различни критики. Со заработка од 107,2 милиони долари, Ace Ventura стана еден од најуспешните филмови во 1994 година и го стави Кери меѓу најбараните комичари на деценијата.

Remote video URL
Тагови
реклама

Филм & ТВ

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Read more

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Read more
 

Сцена

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Читај повеќе
  • filter

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Читај повеќе

Полициска истрага за смртта на Метју Пери: Кој му го дал кетаминот?

Читај повеќе

The Rock изгледа непрепознатливо во неговата нова улога

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинар ја изненади Ема Стоун кога ѝ се обрати со вистинското име

Читај повеќе
  • play_arrow

Филмот за Доналд Трамп разгоре контроверзии во Кан

Читај повеќе