5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

А.С.
/ 18.06.2024 / 13:30

Ако сте почнале да ги намалувате калориите и да јадете помалку за да изгубите тежина, можеби сте паднале во стапицата премногу да ги намалувате оброците.

Иако калорискиот дефицит е важен за слабеење, диететичарката Аманда Нигберт укажува на знаци кои укажуваат дека можеби претерувате и не добивате доволно хранливи материи за нормално функционирање во текот на денот.

Постојано мислите на храна

Ако вашите мисли постојано се насочени кон храната и потребата од грицки, веројатно тоа е затоа што не јадете доволно.

Вашиот редовен оброк беше скуден, не ги добивте потребните хранливи материи, а сега вашиот мозок испраќа сигнали да преземете нешто во врска со тоа.

Немате концентрација

Дали често ви се случува да не знаете каде сте отишле, дали сте ја исклучиле пеглата или едноставно да заборавите што сте сакале да направите во одреден момент? Ова се нарекува когнитивна дисфункција или ментална магла. На овој начин вашето тело испраќа сигнали дека му недостасуваат хранливи материи и дека е време да ја промените исхраната.

Кога немате време за јадење, не посегнувајте по брза храна. Одлучете се за салата полна со разновиден зеленчук, пилешко и авокадо. Храната богата со витамини од Б комплексот, омега 3 масни киселини, фолати и антиоксиданси може позитивно да влијае на функциите на мозокот.

Хроничен умор

Еден од најочигледните симптоми на недоволно јадење е постојаното чувство на умор. Диететичарот објаснува дека телото ја разградува храната што ја јадете и потоа ја користи како гориво. Ако не го храните вашето тело правилно, ќе почнете да чувствувате пад на енергијата и на крајот хроничен замор.

Недоволното јадење исто така може да го наруши вашиот сон. Ако легнете гладни, дефинитивно ќе ви биде потешко да заспиете од вообичаено и почесто ќе се будите во текот на ноќта. Во овие ситуации кафето не може многу да ви помогне долгорочно.

Дигестивни проблеми

Нередовното празнење на цревата е еден од знаците дека не јадете доволно. Не јадете храна која е неопходна за добро варење или прескокнувате оброци и го „револтирате“ организмот. Познато е дека некои луѓе функционираат многу добро со 2 оброци на ден, додека други треба да имаат ужина покрај главните оброци. Меѓутоа, доколку воопшто немате рутина, многу е важно конечно да го одредите времето на оброците и да се придржувате до него, за да избегнете проблеми со варењето и варењето.

Губење на косата и кршливи нокти

Негата на косата и ноктите е тесно поврзана со она што го внесувате во вашето тело со храната. Ако не јадете доволно, важните органи како срцето и мозокот ќе ги „исцрпат“ сите хранливи материи, па нема да има доволно за косата и ноктите. За да го спречите тоа, треба да јадете доволно храна која помага во производството на кератин, протеин кој е неопходен за убава коса и здрави нокти.

За да се избегнат ваквите проблеми, советот е да се консултирате со стручни лица за да добиете соодветна проценка и да изгубите тежина на здрав начин.

реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе