Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Relativity Space конечно ја лансираше својата 3D печатена ракета по неколку неуспешни обиди, но резултатите беа измешани.

Ракетата Terran 1 успешно полета од Кејп Канаверал, но не стигна до орбитата. Моторот од втората етапа работеше само кратко, а сè уште не е познато што го предизвикало откажувањето. Relativity вети дека во наредните денови ќе објави детали.

Сепак, и покрај конечниот резултат, компанијата смета дека мисијата е успешна. Terran 1 издржа Max-Q, односно максимален динамички притисок. Ракетата не превезувала никаков товар, туку првиот метал што бил произведен со помош на системот за 3D печатење на компанијата.

Двата претходни обиди за лансирање не успеаја поради проблеми, имаше потешкотии при ладењето на горивото за време на првиот обид, додека вториот беше нарушен со софтверска грешка што предизвика моторот автоматски да се исклучи веднаш по лансирањето.

Remote video URL

Relativity го користи „потрошливиот“ Terran 1 за да ја демонстрира одржливоста на својата техника за 3D печатење пред планираното лансирање на ракетата Terran R за повеќекратна употреба во 2024 година. Процесот на производство теоретски овозможува поедноставни и посигурни ракети кои се поевтини за изработка и можат да бидат готови за неколку недели. Ова на крајот може да ги намали трошоците за лансирање на сателити во орбитата.

Иако ова лансирање претставува напредок, притисокот за целосен успех се зголемува. Relativity веќе има договори кои вклучуваат лансирање на сателитот на OneWeb, како и комерцијална мисија на Марс договорена со Impulse Space. Ривалите како SpaceX, Blue Origin и Rocket Lab не стојат во место, така што секој проблем ги ограничува шансите на Relativity да успее во својот бизнис.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Читај повеќе
  • filter

Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Читај повеќе