Дали би живееле во 3D печатена куќа?

3D технологијата за печатење обезбеди исплатлива алтернатива на класичната конструкција на куќи.

Овој метод на градба е побрз и бара помалку градежни работи. 3D принтаните куќи се исто така поотпорни на природни катастрофи, па се предвидува нивниот пазар да достигне 1,5 милијарди долари до 2024 година.

Иднината пристигна. Замислете како ја гледате вашата парцела на која огромен печатач го „печати“ вашиот нов дом. Токму оваа сцена ја гледаше сега бездомникот Тим ​​Шеа (70) од Остин, Тексас.

Компанијата ICON од Тексас му изгради куќа со 3D печатење и му го смени животот, пренесува World Economic Forum. Шеа стана првиот човек во Америка што живее во целосно печатена куќа. Куќата има површина од 46 квадратни метри и однадвор изгледа мала, но високите ѕидови, големите прозорци и таванските прозорци одвнатре ја прават многу попространа. Куќата беше „изградена“ за само 48 часа.

ICON се исто така креатори на најголемата 3D отпечатена зграда во Америка - воени касарни, и друга компанија што се занимава со истиот бизнис, SQ4D од Њујорк, неодамна ја стави на продажба првата 3D отпечатена куќа.

Оваа технологија напредува секој ден и добива голема популарност во градежништвото. Некои домови можат да бидат готови за само 24 часа и да чинат неколку илјади долари, што ги прави новото најдобро решение за пристапна изградба на станови. Така минатата година, компанијата Tvasta во Индија ја изгради првата 3D печатена куќа таму за само една третина од времето што вообичаено ќе беше потребно за изградба на куќа. Тие исто така го намалија градежниот отпад за дури 65%.

Remote video URL

Првиот 3D отпечатен мост е изграден во Мадрид во 2016 година, кој исто така ќе добие надградба бидејќи се покажа како одлично решение.

Пред две години, градежната индустрија за 3D печатење вредеше само три милиони долари, но поради големата ефикасност и напредок што ги нуди, се проценува дека оваа бројка ќе порасне до една и пол милијарда долари во следните три години. 3D печатењето на куќи многу веројатно ќе биде иднината на изградба на станови по пристапна цена.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Архитектура

Саудиска Арабија започна нов голем проект: Кралските палати се претвораат во луксузни хотели

Read more

Како Швајцарци решаваат гужва во сообраќај поради градежни работи?

Read more

Топ 15 неверојатни дрвени градби

Read more

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе