земјата го менува главниот град

Тоне еден од најголемите градови во светот

Сместена на северозападниот брег на Јава на устието на реката Чиливунг, Џакарта е главен и најголем град на Индонезија. Во него живеат речиси 11 милиони луѓе, а ако ја вклучиме и околината, дури 30 милиони луѓе. Вкупно, земјата има 276 милиони жители лоцирани на повеќе од 17.000 острови.

Џакарта тоне. Околу 40 отсто од површината на градот е веќе под нивото на морето, пренесува Forbes. Поради оваа причина, индонезиската влада планира да го пресели главниот град во Нусантара, нов град кој се појавува на источниот брег на островот Борнео, дури 870 километри северно од Џакарта.

Изградбата на новата престолнина ќе чини околу 35 милијарди долари, а ќе биде завршена до 2045 година. Тогаш таму ќе се преселат бројни државни институции и околу 6.000 државни службеници. Политичарите тврдат дека до 2045 година Нусантара ќе биде „зелена метропола“ целосно напојувана од обновливи извори на енергија.

Иако работите траат веќе две години, сè уште не е целосно јасно како ќе се финансира изградбата на новиот главен град. Индонезиската влада вети дека ќе обезбеди само 20 отсто од вкупниот износ, додека работи на изнаоѓање други извори на финансирање.

Тоа не е прва ваква идеја во светот

Индонезиската идеја не е прва од ваков вид во светот. Бразил веќе го пресели својот главен град од Рио де Жанеиро во Бразилија во 1960 година, додека Абуџа го замени Лагос како главен град на Нигерија во 1991 година.

Сепак, одлуката на Индонезија е прва заснована на климатската криза. Зголемувањето на нивото на морето во последните години ја направи Џакарта град во светот кој најбрзо тоне, што ги натера индонезиските власти да разгледаат алтернативи.

Поради прекумерното испумпување на подземните води, градот тоне околу шест сантиметри годишно, а 40 отсто од градот е веќе под нивото на морето. Екологистите предупредуваат дека една третина од Џакарта би можела да биде под вода до 2050 година доколку нешто не се промени наскоро.

Како сето тоа започна?

Во август 2019 година, индонезискиот претседател Џоко Видодо го одобри планот за преместување на главниот град од Џакарта во новиот град Нусантара.

Локацијата е избрана поради нејзината близина до морето и фактот дека има релативно мал ризик од земјотреси, цунами и вулкански ерупции во оваа област.

Се вели дека изборот на Нусантара ја одразува геополитичката визија на претседателот Видодо и потсетува на карактеристичната суштина на Индонезија. Името Нусантара буквално значи надворешни острови.

Се смета за еден од најголемите острови во светот и дом на Нусантара, Борнео е познат по своите дождовни шуми стари 140 милиони години, дом на загрозени автохтони видови, вклучувајќи го и Борнеанскиот орангутан.

Околу три четвртини од островот е територија на Индонезија, а остатокот им припаѓа на Малезија и Брунеи. Во Борнео како целина живеат околу 23 милиони луѓе.

Илјадници работници на градилиштата

Изградбата на новиот главен град на Индонезија започна во летото 2022 година. На градилиштата најпрвин работеа околу 100.000 работници, а сега веќе ги има околу 200.000.

Според информациите на веб-страницата на овој голем проект, во новиот главен град првично ќе живеат околу половина милион луѓе.

До крајот на оваа деценија планираат да изградат соларна централа од 50 мегавати во градот и да користат само електрични возила.

Во проектот учествуваат некои светски познати личности. Меѓу нив се и поранешниот британски премиер Тони Блер и принцот од Абу Даби Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, кои се членови на градежниот одбор на Нусантара.

Во октомври, Институтот Тони Блер потпиша договор и се обврза да изгради истражувачки центар во новиот главен град на Индонезија.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Архитектура

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more

Тоне еден од најголемите градови во светот

Read more

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе