Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Куќа во Каруизава, град во планините недалеку од Нагано во Јапонија, е изградена со првиот бетон во светот што апсорбира CO₂.

Куќата се наоѓа покрај патот на имот долг 110 метри, 70 минути возење од Токио и се наоѓа во Каруизава, едно од најстарите и најпознатите јапонски планински одморалишта. Летата се благи, околните шуми се прекрасни и содржат велосипедски и пешачки патеки.

Куќата е дизајнирана од јапонското студио Nendo, а нејзините ѕидови се направени од блокови направени од еколошки бетон CO2-SUICOM кој го елиминира CO₂.

CO2-SUICOM е всушност кратенка за CO2-Storage and Utilization for Infrastructure by Concrete Materials, а овој бетон се прави со замена на дел од цементот со индустриски нуспроизвод и додавање на материјал кој апсорбира јаглерод диоксид, што резултира со помала емисија на CO₂ за време на производството.

CO2-SUICOM е развиен од компаниите Kajima, Chugoku Electric Power, Denka и Landes. Според студијата објавена минатата година, производството на цемент и бетон во светот учествува со околу 8% од вкупните емисии на јаглерод. Емисиите на CO₂ базирани на енергија од цементната индустрија во 2020 година беа околу 1,2% од вкупните емисии на Јапонија.

Nendo најде решение со дизајнирање ѕидови од бетонски блокови, кои ќе служат како филтер мрежи. Околу 2.500 блокови беа наредени во редови за да се направат 5 високи ѕидови високи 3 метри. Просторот за живеење беше дизајниран да ги „пополни празнините“, а за секоја соба да биде приватна, аглите на блоковите беа прилагодени за 3 степени. Дизајнот на крајот еволуираше во блокови распоредени во шема на градиент.

Јачината на материјалот CO2-SUICOM е еднаква на јачината на обичниот бетон. За да се направи, формираниот бетон се става во комора за сушење, а потоа CO₂ се внесува во комората за стврднување за да се апсорбира во бетонот. CO₂ од различни извори може да се користи директно. Обичните бетонски блокови испуштаат околу 300 кг CO₂ од материјалот на метар кубен. CO2-SUICOM може да постигне јаглеродна неутралност, а апсорбираниот CO₂ е фиксиран во бетонот и нема да се ослободи.

Студиото Nendo е основано од Оки Сато во 2002 година во Токио, а во 2012 година дизајнирал куќа во шумата во градот Коморо, која се наоѓа во планините на јапонската префектура Нагано. Оваа уникатна куќа на дрво нуди сместување за многу птици и едно лице. Од едната страна има влезови во 78 гнезда за птици, додека од другата страна има влез за човек, кој може да ги набљудува гнездата на птиците во куќичката на дрво.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Архитектура

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more

Тоне еден од најголемите градови во светот

Read more

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе