Кога треба да пешачите за да слабеете?

А.С.
/ 30.04.2024 / 10:25

Пешачењето е едноставна активност која е многу ефикасна и добра за здравјето, како и за одржување на тежината или за слабеење.

Д-р Мајкл Мозли открил дека е доволно да пешачите најмалку 30 минути во текот на денот за да забележите промени во килограми со текот на времето.

Сепак, важно е да се оди на прошетка во одредено време, тврди докторот. Во неговиот подкаст Just One Thing, тој препорача брзо одење од најмалку 30 минути веднаш по будењето наутро.

Според Мозли, овој утрински ритуал „не само што промовира здрав живот, туку и слабеење и може да помогне во побрзо согорување на маснотиите“. Тој додава дека со утринските прошетки, изложеноста на светлина игра важна улога, што е клучно за одржување на режимот на спиење под контрола.

Мозли истакнува дека „покрај тоа што ве буди, силната надворешна светлина помага да се ресетира телесниот часовник, што помага да се регулира гладот, расположението, температурата на телото и сите други важни телесни процеси“.

За оптимална благосостојба, Мозли предлага најмалку 30 минути пешачење секое утро, но напоменува дека дури и кратки прошетки можат позитивно да влијаат на здравјето.

„Покрај тоа што ќе ве изложи на светлина, секоја прошетка, без разлика дали е кратка, долга, брза или бавна, ќе ги зајакне мускулите и коските, ќе ги намали болките во зглобовите и мускулите, ќе согорува калории и ќе го зголеми нивото на енергија“, заклучил тој.

Клиниката Мајо, исто така, се согласи со експертот, тврдејќи дека физичката активност, како што е пешачењето, е важна за контрола на тежината бидејќи помага во согорувањето на калориите. Ако додадете 30 минути брзо одење во вашата дневна рутина, би можеле да согорите околу 150 повеќе калории дневно.

„Колку е побрзо темпото на одење, толку повеќе калории ќе се согоруваат“, вели тој.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Фит

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Read more

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more
 

Магазин

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе