пешачење

Нова студија одговори: Колку треба да пешачиме за подолго да живееме?

Ако пешачите околу 8.000 чекори еднаш или двапати неделно, може значително да го намалите ризикот од прерана смрт, покажува новото американско истражување.
Read more

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Од сите физички активности, пешачењето овозможува да се постигнат одлични резултати со многу минимален напор, одржување на тежината под контрола, одржување на кардиоваскуларниот систем, тонирање на мускулите и елиминирање на насобран стрес
Read more

Колку брзо треба да пешачите за да ви се смета за кардио?

Пешачењето е можеби најпристапната и во исто време најпотценетата физичка активност.
Read more

Шест причини зошто треба секој ден да одите на прошетка

Еден од основните постулати на здрав живот е да се занимавате со физичка активност.
Read more

Не е важно колку чекори правите, туку колку брзо одите

Пешачењето е една од наједноставните физички активности и одлична вежба, без оглед на нивото на вашата кондиција.
Read more

Што се случува со вашето тело ако пешачите 60 минути дневно?

Пешачењето е одлична форма на вежбање. Добро е за здравјето и може да помогне при слабеење.
Read more

Како со пешачење може да го намалите ризикот од деменција?

Сакате да го намалите ризикот од деменција? Почнете да броите чекори.
Read more

Предности и недостатоци: Што е поефикасно, трчање или одење?

Редовните физички активности со себе носат низа предности, од цврсти и силни мускули до спречување на срцеви болести.
Read more

Детален план како да ослабете со пешачење за само неколку недели

Сè повеќе луѓе избираат пешачење како активност. Едноставно е и не бара премногу подготовка или опрема.
Read more

Какви промени може да очекувате ако пешачите секој ден по 30 минути?

Џес Бентлман одлучила да пешачи по половина час секој ден во текот на еден месец.
Read more

Колку треба да пешачите секој ден за да почнете да ги топите мастите?

Искористете ги првите сончеви денови за здрави физички активности.
Read more

Пет причини поради кои треба да шетате и во текот на зимата

Иако студеното време и ниските температури често ни служат како оправдување да се затвориме дома и одмораме во текот на зимата, сепак зимските прошетки имаат многу предности за менталното и физичкото здравје.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more