Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

А.С.
/ 21.02.2024 / 17:39

Пешачењето е една од активностите кои не бараат премногу труд, а е многу корисна за физичкото и психичкото здравје. Не ви треба ни посебна опрема - само пар удобни патики и лесна облека.

Секојдневната прошетка од само десет минути го намалува ризикот од многу болести, ја зголемува енергијата, го намалува стресот и ја зголемува креативноста.

Ако сакате да ослабете, да стекнете кондиција или едноставно да го „исчистите“ умот без да одите во теретана или да правите вежби со висок интензитет, пешачењето е идеална вежба за вас.

Пешачењето е често занемарена форма на вежбање бидејќи во текот на секојдневните активности веќе правиме одреден број чекори, а всушност е исклучително корисно.

Бројни истражувања покажале дека дневната прошетка со умерен интензитет од само десет минути е исклучително корисна за нас.

Зошто е добро пешачењето?

1. Го подобрува здравјето на срцето

Еден од најдобрите начини за подобрување на здравјето на срцето е намалувањето на крвниот притисок, а тоа меѓу другото може да се постигне и со пешачење. Бројни студии покажаа дека оние луѓе кои прават барем неколку илјади чекори секој ден имаат 30 отсто помали шанси за срцев или мозочен удар.

Исто така, докажано е дека секои дополнителни 500 чекори дневно го намалуваат ризикот од срцева слабост, срцев удар и мозочен удар за 14 проценти.

2. Го намалува ризикот од хронични болести

Секојдневното пешачење многу ефикасно го намалува ризикот од развој на хронични болести како што се дијабетес, хипертензија, апнеја при спиење, депресивни нарушувања, дебелина и слично.

Една студија покажа дека дури и пешачењето неколку минути по оброкот може да помогне во намалувањето на нивото на шеќер во крвта и да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Меѓутоа, за да се постигне најдобар можен ефект во намалувањето на ризикот од хронични заболувања, важно е да се пешачи што е можно повеќе, односно најмалку два часа неделно.

Можете да го искористите ова време за да слушате книги или подкасти.

3. Го зајакнува имунитетот

Пешачењето е една од вежбите со умерен интензитет која е исклучително корисна за зајакнување на имунитетот. Имено, пешачењето го зголемува бројот на имуните клетки кои потоа го бранат нашето тело од вируси, бактерии и други патогени, а со тоа не спречуваат сериозно да се разболиме.

Исто така, оние луѓе кои редовно пешачат, но понекогаш се разболуваат, се разболуваат пократко и многу полесно закрепнуваат.

4. Го зголемува нивото на енергија

Одење го зголемува протокот на кислород низ телото и ја забрзува циркулацијата, што веднаш нè буди. Исто така, пешачењето го зголемува нивото на адреналин и норепинефрин, кои се хормони одговорни за зголемување на нивото на енергија.

5. Го подобрува менталното здравје и го намалува стресот

Пешачењето го поттикнува телото да лачи хормони кои ќе направат да се чувствувате добро, а со тоа ќе го намалите нивото на стрес и негативните емоции во вашето тело.

Исто така, додека одите (особено ако одите побрзо), ќе се фокусирате на самата активност или на моменталната средина и барем за кратко ќе го оттргнете умот она што ве мачи.

Освен што е добро за менталното здравје, пешачењето ја поттикнува и креативноста. Причината за тоа е зголемената циркулација која носи повеќе кислород во мозокот и лачењето на хормони кои во исто време ви даваат повеќе енергија и прават да се чувствувате повеќе „будни“.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Читај повеќе