климатски промени

Грета Тунберг казнета поради протестите во Стокхолм

Шведската климатска активистка Грета Тунберг (21) е казнета поради протестите во Стокхолм, пишува Associated Press.
Read more

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Куќа во Каруизава, град во планините недалеку од Нагано во Јапонија, е изградена со првиот бетон во светот што апсорбира CO₂.
Read more

Нов феномен во природата: Океаните ја менуваат бојата, откриено и зошто

Океаните ја менуваат бојата, а за тоа најверојатно се виновни климатските промени - термин кој го замени она што претходно го нарекувавме глобално затоплување, покажуваат најновите научни истражувања.
Read more
play_arrow

Се урна планински врв во Австрија: Мразот е лепак и се топи поради климатските промени

Во австриската провинција Тирол се урна голем дел од планински врв, предизвикувајќи огромен одрон. Повеќе од 100.000 кубни метри карпи паднаа во долината и предизвикаа лизгање на земјиштето. За среќа нема повредени.
Read more

На Земјата ѝ се заканува сериозно исчезнување на видовите

Климатските промени и уништувањето на живеалиштата ќе предизвикаат истребување на видови кои каскадно ќе се ширатр низ животинските и растителните заедници и ќе предизвикаат драматично губење на биолошката разнов
Read more

Светот се движи кон невидено уништување, предупредува новиот климатски извештај

Шансите светот да ги избегне најлошите пустоши од климатскиот распад брзо се намалуваат, бидејќи навлегуваме во „неоткриена територија на уништување“ преку нашето потфрлање да ги намалиме емисиите на стакленички
Read more

Летото би можело да трае половина година – што тогаш?

Ако итно не се преземат сериозни мерки за борба против климатските промени, летото би можело да трае половина година до крајот на овој век, предупредуваат научниците во една најнова студија.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more