стакленички гасови

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Куќа во Каруизава, град во планините недалеку од Нагано во Јапонија, е изградена со првиот бетон во светот што апсорбира CO₂.
Read more
play_arrow

Како би изгледала Земјата кога би можеле да ги видиме стакленичките гасови?

Познато е дека поради активностите на човекот, нивото на јаглерод диоксид во атмосферата се зголемува со рекордна брзина, што придонесува за затоплување на планетата и климатските промени.
Read more

Бил Гејтс влезе во бизнисот со крави

Милијардерот Бил Гејтс инвестираше во австралиски старт-ап за климатска технологија која планира да ги намали емисиите на метан што се генерираат кога кравите ждригаат.
Read more

Производството на омилената храна на милиони луѓе е главен загадувач на животната средина

Read more
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more