јаглерод диоксид

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Куќа во Каруизава, град во планините недалеку од Нагано во Јапонија, е изградена со првиот бетон во светот што апсорбира CO₂.
Read more

Европските банки би можеле да го загрозат планот за намалување на емисиите на јаглерод

Европските банки би можеле да ги загрозат плановите за намалување на емисиите на јаглерод на нето нула и зголемување на употребата на обновливи извори на енергија доколку не престанат директно да финансираат нови
Read more

Научници успеаја да претворат јаглерод диоксид во авионско гориво

Тим истражувачи од Универзитетот Оксфорд успеаја да претворат јаглерод диоксид (CO2) во гориво со нулта емисија на отровни гасови, пишува Engadget.
Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more