Иднината сега: Кошаркарска топка без водух, направена со 3D принтер

Компанијата Wilson произведе прототип на кошаркарска топка на која воопшто не ѝ треба воздух.

Кога станува збор за спортска опрема, суштината не е променета, а тоа особено се однесува на топки за различни спортови, од кошарка до фудбал до одбојка.

Wilson, еден од водечките производители на спортска опрема во светот, сè уште бара иновации, па претстави прототип на кошаркарска топка направена со помош на 3D принтер, што би можело да го промени начинот на играње.

Клучната иновација е што прототипот на топката не содржи воздух, односно воздухот поминува низ топката благодарение на нејзината шема на дупки на површината. Наместо да користи воздух под притисок за отскокнување, топката всушност ја користи природната еластичност на смолата од која е направена.

Remote video URL

Не е првпат 3D печатените материјали да се проучуваат како замена за воздух под притисок. Производителот на гуми Bridgestone работи на гуми без воздух повеќе од една деценија, иако успехот варира.

Пневматикот без воздух што функционира на сите терени и на сите временски услови е поголем предизвик од производството на кошаркарска топка што ќе има добри перформанси на различни кошаркарски терени, но тоа значи дека тоа е едноставна задача.

Д-р Надин Липа, менаџерката за истражување и развој на Wilson, доби тешка задача кога се приклучи на компанијата, која требаше повторно да ја измисли кошаркарската топка.

Работеше со General Lattice за да се произведе 3D структурата на топката, која има серија од шестоаголни отвори наместо традиционалните кожни панели. Wilson го отстапи фајлот  со дизајнот на компанијата EOS, која ја претвори во реалност.

Топката е произведена со помош на процес на адитивно 3D печатење, слоеви прав и повеќе ласерски премини. Адитивното производство беше вистинскиот избор за производство на прототипот на безвоздушната топка, а како што тврди EOS, всушност „единствената позната технологија што можеше да го оживее концептот“.

Remote video URL

По производството, имаше процес на сушење и боење за да ѝ се даде карактеристичниот црн изглед. Топката потоа беше испратена во објектот за тестирање Wilson NBA во Ајдахо, каде кошаркарите ја оценија функционалноста на прототипот како кошаркарска топка. Компанијата е многу охрабрена од досегашните резултати.

Потпретседателот за иновации на Wilson, Боб Турман, изрази задоволство од првиот чекор, но тешко е да се каже дали прототипот, наречен The One, некогаш ќе стигне до фазата на производство. Сепак, кошаркарска топка која нема потреба од воздух и може да обезбеди добри перформанси секако ќе ги интересира љубителите на спортот.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе