Кој доминира на пазарот на графички процесори со вештачка интелигенција?

Наводно NVIDIA има околу 90% пазарен удел во AI GPU сегментот, со 1,5 милиони до 2 милиона ВИ графички процесори кои компанијата треба да ги продаде само во 2024 година.

NVIDIA, наводно, има за себе обезбедено неверојатни 90% пазарен удел во AI GPU сегментот, што ќе значи дека ќе бидат потребни години за било кој да ја достигне конкуренцијата на компанијата во AI GPU просторот.

Масивната трка за доминација на AI GPU предвидува дека NVIDIA годинава ќе продаде 1,5 до 2 милиона графички процесори со вештачка интелигенција, а аналитичарите од Gartner и Moor Insights & Strategy ќе се приклучат на дискусијата за уделот на пазарот со AI GPU. Извршниот директор на Moor Insights & Strategy, Патрик Морхед, истакна: „Она што го прави NVIDIA помага да се создаде пазар, а тоа ги става конкурентите во многу тешка ситуација, бидејќи додека да фатат чекор NVIDIA веќе го прави својот следен потег“.

Аналитичарот на Gartner, Чираг Декате, вели: „Софтверот продолжува да биде стратешка предност на NVIDIA. Овие искуства обезбедуваат решение „клуч на рака“ за NVIDIA да биде во првите редови во креирањето на технологијата, како и во усвојувањето на истата.

Овие предвидувања претставуваат огромно трикратно зголемување во однос на испораките на ВИ графичките процесори во 2023 година. NVIDIA ќе продолжи да ја испорачува тековната генерација на Hopper H100 AI GPU, додека подобрениот Hopper H200 е многу блиску.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе