Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Snapdragon 8 Gen 2, батерија полна за 35 минути и голем екран од 12,4 инчи - запознајте го Xiaomi Pad 6S Pro.

На настанот што се одржа во Барселона пред саемот MWC 2024, Xiaomi ги претстави своите водечки паметни телефони од серијата Xiaomi 14, но тоа не беше сè што технолошкиот гигант ни подготви оваа година. Официјално беше најавен нов таблет Xiaomi Pad 6S Pro, кој според своите спецификации треба да биде директен конкурент на најдобрите модели моментално достапни на пазарот.

Куќиштето на моделот Xiaomi Pad 6S Pro е целосно изработено од алуминиум, а ќе се продава во три бои - црна, сина и зелена. Таблетот тежи 590 грама, а на него има 6 звучници, како и 4 микрофони кои треба да обезбедат и одличен звук при гледање содржина и добра репродукција на глас при видео повици.

На предната страна има 12,4-инчен IPS LCD екран со сооднос 3:2 и резолуција од 2.032 x 3.048 пиксели. Панелот се освежува со брзина до 144 Хц и поддржува влез со пенкало (одделно се продава), кое се регистрира со брзина од 360 Хц, додека допир со прст регистрира со брзина од 240 Хц. За што е можно полесно користење во добро осветлени услови, максималното ниво на осветленост е 900 нити, а има и поддршка за прикажување на содржината Dolby Vision и HDR10.

Она што го прави овој уред посебен во европската палета на Xiaomi таблети е чипсетот Snapdragon 8 Gen 2. Иако не е најновото решение на Qualcomm, овој минатогодишен чип сè уште е исклучително моќен и на исто ниво со актуелните најдобри Android таблети кои можат да се најдат во Европа. Процесорот ќе биде потпомогнат од 8 или 16 GB RAM, како и 256 GB, 512 GB или 1 TB внатрешна меморија.

Бидејќи ќе се напојува со HyperOS базиран на оперативниот систем Android 14, корисниците ќе имаат пристап до некои функции кои се достапни само на Xiaomi таблетите, како што е поделбата на екранот на три дела, кои производителот ги нарекува Workbench.

Во внатрешноста на таблетот Xiaomi Pad 6S Pro има батерија со капацитет од 10.000 мА-час, но она што е особено интересно е максималната моќност на полнење. Xiaomi има имплементирано брзо полнење од 120 вати, што значи дека уредот ќе се полни за само 35 минути со помош на поддржан полнач.

За жал, сѐ уште не се знае точно кога Xiaomi Pad 6s Pro ќе пристигне во Македонија, ниту колку ќе чини. Она што го знаеме е препорачаната малопродажна цена за Европа која е 699 евра.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе