ВИ

Кој доминира на пазарот на графички процесори со вештачка интелигенција?

Наводно NVIDIA има околу 90% пазарен удел во AI GPU сегментот, со 1,5 милиони до 2 милиона ВИ графички процесори кои компанијата треба да ги продаде само во 2024 година.
Read more
play_arrow

Kažu da vreme leči sve - нова песна на Тоше Проески, со помош на ВИ технологија

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе“… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна од нашата најголема македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески.
Read more

Истражување покажа: ВИ е прескапа за ги замени луѓето во повеќето работни места

Вештачката интелигенција (ВИ) во моментов не може на исплатлив начин да ги замени повеќето работни места, откри Технолошкиот институт во Масачусетс во студијата која се обиде да ги реши стравувањата дека ВИ ќе ги замени луѓето во низа инду
Read more

LG произведе робот со ВИ кој може да ги следи домашните миленици

Компанијата LG произведе компактен робот со две нозе кој може сам да се движи низ домот на својот сопственик.
Read more

Вештачката интелигенција докажа: Дел од познатата слика на Рафаело ја направил некој друг

Британски научници користеле вештачка интелигенција за да го анализираат платното „Madonna della rosa“ од почетокот на XVI век, за кое се верува дека е една од многуте Мадони насликани од италијанскиот ренесансен мајстор Рафаело Санти, и о
Read more
filter

Aitana е модел создаден од вештачка интелигенција - заработува илјадници евра месечно

Aitana (25) е првиот шпански модел создаден од вештачка интелигенција (ВИ). Создаден е да ги замени инфлуенсерите и моделите кои рекламираат одредени брендови.
Read more

Вештачката интелигенција може да предвиди, a може и да спречи смрт

Користејќи вештачка интелигенција (ВИ) за да ги анализираат податоците, истражувачите создадоа речиси 25.000 равенки со персонализирани здравствени фактори од ненадејна срцева смрт.
Read more

Маск: Поради ВИ предизвик ќе биде како да се најде смислата на животот

Мултимилијардерот Илон Маск верува дека вештачката интелигенција (ВИ) може да ги остави сите без работа. Според него, ВИ би можела да стане најразорната сила во историјата.
Read more
play_arrow

Тејлор Свифт со вештачка интелигенција почна да зборува мандарински

Американската поп-ѕвезда Тејлор Свифт го привлече вниманието на своите кинески фанови оваа недела кога клип на кој зборува течно мандарински стана вирален на социјалните мрежи во Кина.
Read more

Call of Duty: Modern Warfare III ќе користи ВИ технологија против токсичните гласовни разговори

Игриците имаат моќ да ги поврзат луѓето ширум светот во уживање и тимска работа, но тие исто така можат да создадат простор за токсичен говор и омраза.
Read more

Како ВИ ќе го промени новинарството и дали е оправдана паниката на медиумските компании?

Associated Press на почетокот на јули склучи договор со OpenAI, производител на ChatGPT, за лиценцирање „делови од текстуалната архива на AP“ во замена за пристап до „технологијата и експертизата на OpenAI“.
Read more

Маск: Кина е заинтересирана да направи меѓународни правила за ВИ

Американскиот претприемач и милијардер Илон Маск верува дека Кина е заинтересирана за кооперативна меѓународна рамка за вештачка интелигенција (ВИ) од разговорите што ги имаше кога ја посети Кина пред неколку недели.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more