Новиот чипсет Snapdragon ќе ги напојува телефоните од средната класа

Минатата година Qualcomm го претстави процесорот Snapdragon 7 Plus Gen 2, кој донесе значително посилни перформанси на телефоните од средната класа.

Сега се појавуваат информации за уште една значајна надградба на чипсетот Snapdragon 7 Plus.

Како што објави типстерот Digital Chat Station на социјалнмата мрежа Weibo, претстојниот процесор Snapdragon 7 Plus (најверојатно Snapdragon 7 Plus Gen 3), ќе ја добие истата архитектура како Snapdragon 8 Gen 3.

Snapdragon 8 Gen 3 е најновиот Snapdragon процесор, кој ги напојува водечките телефони за 2024 година, како што се OnePlus 12 и претстојниот Samsung Galaxy S24.

Snapdragon 8 Gen 3 има чипсет со осум јадра со моќно јадро Cortex-X4, пет средни јадра Cortex-A720 и две мали јадра Cortex-A520. Можно е Snapdragon 7 Plus Gen 3 да ги добие истите импресивни јадра, пренесува Phonearena.

Се очекува пошироко усвојување на Snapdragon 7 Plus Gen 3 во споредба со неговиот претходник. Вториот беше ограничен на одредени телефони од Xiaomi и Realme, како што се Redmi Note 13 Pro и Poco F5.

Snapdragon 7 Plus Gen 3, сигурно, има потенцијал да испорача значителни подобрувања во перформансите на телефоните од средна класа, што би можело да влијае на пазарот со тоа што ги прави подобрите функции попристапни.

Тагови
реклама

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе