Батериите наскоро би можеле да траат 10% подолго

Литиум-јонските батерии сè уште се предмет на постојано истражување, во обид на експертите да ги подобрат перформансите на уредите.

Како дел од овие напори, истражувачите од Универзитетот Далхаузи во Канада открија ново економично решение за продолжување на животниот век на батеријата.

Тие откриле дека лентата од полиетилен терефталат (PET), која ги држи сите компоненти на батеријата заедно, е подложна на растворање поради хемиски реакции во батеријата. Ова не само што го намалува капацитетот на батеријата со текот на времето, туку и резултира со значително губење на енергија кога не се користи.

(PET) со полипропиленска (PP) лента како врзувачки материјал за склопување на ќелии на батеријата.

Резултатите беа импресивни - се покажа дека перформансите на таква батерија биле подобри за 10%, додека празнењето кога батеријата не била во употреба е намалено и до 70%.

Иако ова истражување треба уште еднаш да се потврди, фактот дека PP лентата чини речиси исто како и PET-лентата користена досега, може да донесе вистинска мала „револуција“ во областа на електрониката, пишува веб-страницата Android Headlines.

Потенцијалот за значително продолжување на траењето на батеријата и намалување на само-празнењето, заедно со економичноста, може да ги поттикне големите брендови брзо да ја прифатат PP лентата, а со тоа да го продолжат животниот век на новите уреди.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Хардвер

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Read more

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more
 

Гик

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе