Презентиран Apple Pencil со USB-C порта

Apple официјално го претстави својот најнов Apple Pencil, кој сега има USB-C порта.

Новото моливче најде место помеѓу првата генерација која чини 99 долари и поспособната втора генерација која чини 129 долари. Почетната цена на новото моливче е 79 долари, односно 95 евра.

Новото моливче се полни со USB-C кабел и не поддржува безжично полнење или спарување. Сепак, ја поддржува функцијата hover кај моделите M2 iPad Pro и може магнетски да се прицврсти на страна кога не се користи. Голем недостаток е чувствителноста на притисок, која ја имаат првата и втората генерација на Apple Pencil моливчињата. Латентноста е сè уште мала, како и чувствителноста на наклонот за засенчување.

Димензиите на USB-C Apple Pencil се 7,5 x 155, а тежи 20,5 грама, речиси исто како и Apple Pencil 2. Новото моливче ќе биде достапно во продажба на почетокот на ноември.

Потврдено е дека ќе биде компатибилно со следните модели на iPad:

iPad (2022)
iPad Air (2022)
iPad Air (2020)
iPad mini (2021)
iPad Pro 12.9 (2022)
iPad Pro 11 (2022)
iPad Pro 12.9 (2021)
iPad Pro 11 (2021)
iPad Pro 12.9 (2020)
iPad Pro 11 (2020)
iPad Pro 12.9 (2018)
iPad Pro 11 (2018)

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Хардвер

Lenovo на MWC ќе претстави проѕирен лаптоп

Read more

Кој доминира на пазарот на графички процесори со вештачка интелигенција?

Read more

Новиот чипсет Snapdragon ќе ги напојува телефоните од средната класа

Read more

Кинезите направија батерија која трае 50 години без полнење

Read more
 

Гик

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Читај повеќе

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Читај повеќе

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Читај повеќе

Пронајдена најголемата змија во светот

Читај повеќе

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Читај повеќе

Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Читај повеќе

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Читај повеќе

Кинескиот конкурент на Boeing и Airbus го имаше своето меѓународно деби

Читај повеќе

Зошто надуваните луѓе се толку многу гладни?

Читај повеќе