Пристигнаа M3 компјутерите на Apple: Што може да се купи со 7.200 долари?

Ќе има, ќе нема, и така во круг. Така со неколку зборови може да се опишат гласините кои кружат со месеци. Сепак - ќе има. Apple на својот настан Scary Fast инспириран од Ноќта на вештерките претстави три нови компјутери напојувани од серијата чипови М3.

После две години, гигантот конечно го освежи својот iMac модел, а љубителите на моќните лаптопи добија нови MacBook Pro модели во две варијанти - со екрани од 14 и 16 инчи. Па, ајде да видиме што нудат овие нови компјутери.

М3 серија чипови

Apple ја претстави својата најнова серија M3 процесори - M3, M3 Pro и M3 Max. Овие чипови, направени на најнапредниот производствен процес од 3 nm, освен што се еден број поголеми од сегашната серија М2 што ќе ја заменат, истовремено носат и значителни подобрувања на полето на перформанси и ефикасност.

За прв пат откако се префрли на ARM процесорите, Apple почна да прави разлика помеѓу верзиите Pro и Max на чипот по бројот на CPU јадра, така што M3 Pro доаѓа во конфигурации со 11 и 12 CPU, односно 14 и 18 GPU јадра, додека M3 Max има 14 и 16 CPU, како и 30 и 40 GPU јадра. Основната верзија на M3 чипот е достапна со 8 и 10 CPU, но истиот опсег на GPU јадра.

Како што тврди Apple, M3 процесорот е околу 35% побрз во CPU перформансите и околу 65% подобар во GPU задачите во однос на M1. Таа разлика изгледа помалку импресивно во споредба со чипот M2, но CPU и GPU подобрувањата од 20% се секако значајни.

Од друга страна, M3 Pro нуди 20% и 40% побрзи CPU и GPU перформанси во споредба со M1 Pro, додека M3 Max нуди огромна разлика од 50% и 80% во однос на првата генерација. Импресивни бројки, но останува да видиме дали навистина е така во секојдневните задачи.

GPU компонентата на новата М3 серија е значително подобрена, па, меѓу другото, за прв пат нуди ray-tracing со хардверско забрзување, а Apple ветува и значително подобра употреба на достапната меморија. Покрај тоа, моторот Neural сега нуди 60% подобри перформанси и, конечно, има поддршка за кодекот AV1.

Нов iMac со М3 чип

Повеќе од две години по претставувањето на првиот модел со M процесор, популарниот iMac сега е надграден со основната верзија на чипот M3. На тоа додадете го Wi-Fi 6E и тоа е тоа од надградбата. Визуелно, новиот iMac не носи ништо ново, дури ни боите не се сменети, а дијагоналата на екранот останува на истите 24 инчи.

Ова е и најевтиниот компјутер што Apple го претстави на премиерата, па клиентите кои сакаат да ја почувствуваат моќта на новиот M3 чип ќе мора да издвојат непроменети 1.299 долари за верзијата со 8 CPU и 8 GPU јадра, 256 GB SSD, 8 GB RAM и 2 Thunderbolt порти.

Од M3 до M3 Max, ова се новите лаптопи MacBook Pro

Стигнаа новите верзии на 14-инчните и 16-инчните MacBook Pro лаптопи кои се напојуваат од серијата чипови M3, а има и нова боја - Space Black.

Основната верзија на M3 процесорот е резервирана само за 14-инчниот MacBook Pro, а оние што ќе се одлучат за оваа верзија добиваат варијанта на чипот со 10 GPU јадра чија почетна цена е 1.599 долари. Од друга страна, кај двата модела можеме да најдеме чипови M2 Pro и M2 Max, со тоа што само 16-инчниот лаптоп може да биде опремен со најмоќната верзија на M2 Max процесорот, со 16 CPU и 40 GPU јадра.

Во основните верзии со M2 Pro чипот, 14-инчниот модел доаѓа со 11 CPU и 14 GPU јадра, 512 GB SSD и 18 GB RAM, додека бројот на јадра на поголемиот модел е 12 и 18, со иста мемориска конфигурација. Почетните цени на овие уреди се 1.999 и 2.499 долари.

Но, ако се свртиме кон најдоброто што може да го понуди Apple во моментов, цената на лаптопите MacBook Pro со M3 Max процесор е 3.199 долари и 3.499 долари, во зависност од големината на екранот, а купувачите на овие модели ќе имаат 14 CPU и 30 GPU јадра, 36 GB RAM и 1 TB SSD. Ако парите не се проблем, најскапата верзија на 16-инчниот лаптоп чини неверојатни 7.200 евра, а клиентите го добиваат M3 Max со 16 CPU и 40 GPU јадра, 128 GB RAM и 8 TB SSD.

Сите нови лаптопи MacBook Pro имаат импресивни Liquid Retina XDR екрани, со поддршка за прикажување HDR содржина и исклучително високо ниво на осветлување. Панелите можат да бидат осветлени до максимум 1.600 нити, при што гледањето на содржината на SDR е ограничено на 600 нити.

Покрај тоа, клиентите имаат и FaceTime камера 1080p за видео-повици, а Apple тврди дека автономијата на MacBook Pro уредот достигнува 22 часа користење.

Тагови
реклама

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе