Sneaker X е моќен компјутер во форма на патика

Компанијата Cooler Master неодамна го претстави Sneaker X, компјутер кој комбинира дизајн инспириран од спортски обувки и гејминг со високи перформанси.

Иновативниот концепт првично беше прикажан во 2020 година, се карактеризира со компактна форма, а куќиштето содржи хардвер за гејминг. Компјутерите Sneaker X изгледаат како патики на популарни брендови вклучувајќи ги Adidas и Nike, а куќиштата се направени од пластика и метални засилувања.

Вниманието на дизајнерските детали е импресивно. Од решетката на вентилаторот и мрежата за влез и излез на воздух до јазичето за повлекување на патиката наназад, секој детаљ е показател за голема прецизност и изработка. Страните имаат RBG осветлување, кое потсетува на „светлечките“ патики што многумина од нас ги носевме како деца.

Sneaker X е достапен во различни конфигурации, вклучувајќи избор на матични плочи ITX Z790/B760 за Intel или ITX X670/B650 за AMD. Клиентите можат да изберат процесори како што се Core i7-13700K/i7-13700KF/i9-13900K/i9-13900KF или Ryzen 7800X3D/7950X3D. Cooler Master нуди две опции за меморија, 32 или 64 GB DDR5 со 2 TB PCIe 4.0 SSD меморија. Изборот на графичкиот процесор е Nvidia RTX 4070/RTX 4070 Ti/RTX 4080.

И покрај неговата компактна големина, Sneaker X има моќно напојување Cooler Master V850 SFX GOLD ATX 3.0 и приспособена верзија на Master Liquid PL360 Flux 360 мм AIO течно ладење. Ова импресивно поставување јасно покажува дека импресивните перформанси сè уште можат да се „спакуваат“ во мала форма.

Портите се наоѓаат на задната страна и се кријат зад стилски капак што лесно се отстранува. Сепак, самата шасија не вклучува USB порти, што може да биде непријатност за оние што сакаат да поврзат дополнителни периферни уреди. Во такви случаи, USB хабовите или продолжните кабли може да бидат решение.

Цената на компјутерот Sneaker X се движи од 3.499 до 4.499 евра.

Тагови
реклама

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе