Новиот лаптоп на Asus има два екрана и отстранлива тастатура

Asus претстави уште еден лаптоп Zenbook Duo, најновиот уред на компанијата во линијата на лаптопи со два екрана.

Наместо да вклучи мал секундарен лаптоп над тастатурата како што беше случајот со претходните модели на Duo, редизајнираната верзија за 2024 година има два идентични екрани од 14 инчи. Станува збор за OLED панели со резолуција до 2.880 x 1.800 пиксели, формат 16:10 и максимална стапка на освежување од 120 Hz.

Сличен е пристапот на Леново минатата година со својот лаптоп Yoga Book 9i со двоен екран, но со неколку разлики. Како и Lenovo, Asus му нуди на корисникот избор да пишува на долниот екран преку виртуелна тастатура, но тој може да користи и физичка тастатура со Bluetooth што може да се одвојува. Она што е различно е фактот што тастатурата на Asus има вграден тракпад, па затоа не мора да се користи во комбинација со он-скрин тракпад.

Remote video URL

Asus ги охрабрува корисниците да го користат новиот Zenbook Duo во неколку различни конфигурации. Има стандарден режим на лаптоп, каде што долниот екран е целосно окупиран од традиционалната тастатура и тракпадот. Друга опција е да ја поставите тастатурата на маса и да користите два екрана поставени вертикално за режимот Dualc Screen или хоризонтално за Desktop режимот. Третата опција е Sharing режимот, кој целосно ја исклучува тастатурата и вклучува поставување на лаптопот на рамна површина додека екраните се свртени нагоре и подалеку еден од друг, така што корисникот може, на пример, ја сподели својата работа со колега што седеше преку улицата.

Asus Zenbook Duo има помодерен хардвер, а во најдобрата конфигурација може да се добие со процесор Intel Core Ultra 9 185H и 32 GB RAM и меморија до 2 TB. Се напојува со батерија од 75 Wh и има две Thunderbolt 4 порти, USB-A порта, HDMI излез и 3,5 mm приклучок за слушалки. Исто така, лаптопот може да се користи и со пенкало Asus.

Bluetooth тастатурата е дизајнирана да се носи помеѓу двата екрана кога лаптопот не се користи и се полни со поврзување на пиновите на рабовите на долниот екран. Zenbook Duo чини најмалку 2.099,99 евра.

Сепак, ова е само еден од многуте лаптопи што Asus ги претстави на CES. Меѓу нив се Vivobook лаптопите вклучувајќи го и 15,6-инчниот Vivobook Pro 15 OLED, кој може да се има со процесор Intel Core Ultra 9, графичка картичка Nvidia RTX и до 24 GB RAM и 2 TB простор за складирање. Компанијата претстави лаптопи од 15 и 16 инчи од серијата Vivobook S, кои се достапни и со OLED екрани и нудат избор помеѓу најновите Intel и AMD процесори. Нема детали за единиците на графичкиот процесор.

Има и TUF гејмерски лаптопи, вклучувајќи ги и новите модели TUF Gaming F16, A16 и A15. F16 има процесор Intel Core i7 13650HX и графички процесор Nvidia RTX 4060, додека A16 доаѓа со AMD Ryzen 9 7845HX процесор и RTC 4070 графика. Двата доаѓаат со 16-инчни LCD екрани со брзина на освежување од 165Hz, како и до 32 GB RAM и 2 TB простор за складирање. Помалиот TUF Gaming A15 е достапен со процесор од серијата AMD Ryzen 8000 со RTX 4070 GPU единица, 15-инчен 2.K LCD екран со брзина на освежување од 165Hz, до 32 GB RAM и 2 TB простор за складирање. Сите лаптопи се достапни со повеќе RAM и меморија.

Тагови
реклама

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе