Експеримент што се претвори во мејнстрим

Kако изгледа денес првата „зелена“ зграда во Европа?

Ако некогаш сте се прашале кој прв се охрабрил да изгради „зелена“ зграда, односно зграда со интегрирана градина, какви што никнуваат денес во многу европски градови - тоа биле шпанските архитекти Тус и Фаргас. Оваа уникатна градба сè уште е достојна за восхит.

Во срцето на Барселона, град познат по своите архитектонски чуда, „израсна“ зграда со фасада покриена со разни растенија, но буквално порасна за тоа време, вистинско чудо. Тогаш тоа беше иновација, комбинација на градежна и еколошка свест, а беше дизајнирана од двајца шпански архитекти, Тус и Фаргас. Како таква, таа беше меѓу пионерите на зелената градба и пример дека урбаните градски градини навистина може да оживеат.

Нов пристап кон урбаниот дизајн

Зградата беше финансирана од Banka Catalana, а Тус и Фаргас, користејќи го своето искуство со модуларна градба, претставија револуционерен концепт – фасадна зелена завеса. Тус и Фаргас се сметаат за визионери, бидејќи пред повеќе од 40 години тие се осмелија да експериментираат, што денес стана мејнстрим на градежништвото во многу градови. Во оваа зграда денес се наоѓа Editorial Planeta, позната шпанска издавачка куќа, а надворешните балкони на оваа уникатна зграда сè уште се покриени со многу растенија, грмушки и дрвја. Се проценува дека, доколку сите растенија се наредени во една линија, таа би била долга речиси четири километри.

Интеграција на вегетацијата во архитектурата

Концептот за интегрирање на вегетацијата во градежништвото беше релативно нов во 70-тите, а архитектите пронајдоа инспирација во дрвените засолништа изградени низ историјата во Северна Европа и Исланд, каде што растителната покривка служеше како топлинска изолација. Дизајнот на Тус и Фаргас го донесе овој концепт во модерното време, демонстрирајќи ги естетските, еколошките и климатските придобивки од инкорпорирањето на зеленилото во урбаните структури.

Надворешната зелена завеса не само што го подобри визуелниот изглед на зградата, туку придонесе и за нејзината енергетска ефикасност, обезбедувајќи природна изолација и намалувајќи го ефектот на урбаниот топлински остров.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Miguel Martinez (@sup3rnice)

Наследство на еколошка чувствителност

Денес, водено од напредокот на технологијата и зголемениот акцент на одржливиот урбан развој, вклучувањето на зелени фасади и вертикални градини станува се почеста појава. Дизајнот на зградата, со акцент на еколошките принципи и интеграцијата на зелените површини, го отвори патот за нова генерација архитекти посветени на создавање одржливи и живи урбани средини. Додека градовите ширум светот се соочуваат со предизвиците на климатските промени и урбанизацијата, пионерската работа на Тус и Фаргас во Барселона останува светилник на иновативна и еколошки одговорна архитектура.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Архитектура

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе