Хотел „Пропадната инвестиција“: Чинеше 700 милиони евра, а никој уште не преспал таму

Хотелот изграден во 80-тите години на минатиот век, во кој се вложени 700 милиони евра, никогаш не примил гости, па поради тоа го добил и не толку посакуваниот прекар „Пропадната инвестиција“.

Станува збор за хотелот Ryugyong  во Пјонгјанг, Северна Кореја, а неговата изградба започна далечната 1987 година со големи планови да се отвори за посетители две години подоцна.

Отворањето на хотелот беше темпиран да се совпадне со Светскиот младински и студентски фестивал во 1989 година - со дизајнерите кои имаат за цел да го соборат рекордот за највисок хотел во светот, титула што во тоа време ја држеше Јужна Кореја.

Хотелот Ryugyong е дизајниран во необична форма на пирамида и надминува 304 метри во висина со 105 ката, а дизајниран е да има дури 3.000 соби и пет ресторани.

Но, и покрај тоа што организаторите вложија околу 700 милиони евра во проектот, напредокот во изградбата на објектот е бавен со години.

Планираната височина ја достигна во 1992 година, но кога Северна Кореја западна во економска криза, изградбата потоа беше прекината, а кранот беше оставен на врвот на зградата.

Во следните 16 години, хотелот Ryugyong стоеше празен, а неговата гола бетонска надворешност се издигаше над околните згради. Во тоа време, зградата го доби прекарот „Пропадната инвестиција“.

По долга пауза, кранот беше отстранет, а хотелот Ryugyong беше покриен со метал и стакло, што чинеше речиси 170 милиони евра.

Кон крајот на 2012 година, германската хотелска групација Kempinski објави дека делумно ќе го отвори Ryugyong под нејзино управување следната година. Сепак, само неколку месеци подоцна, компанијата се повлече.

Понатамошната работа на хотелот се одвиваше во 2018 година, кога беше опремен со LED светилки во обид да се направи малку попријатен за минувачите, како и знак на кој едноставно пишуваше Hotel Ryugyong. Сепак, тој сè уште не е отворен за резервации.

Remote video URL
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Архитектура

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more
 

Магазин

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе