БАРАЖ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2025

Лазаров за дебаклот од Фарските Острови: Беа подобри, заслужено победија

Македонските ракометарни фанови сѐ уште се во неверување по убедливиот пораз од 7 голови разлика синоќа во Торсхавн, кој Македонија ја оддалечи од пласман на Мундијалот 2025.

Селекторот Кирил Лазаров денеска даде свој коментар на случувањата синоќа во главниот град на оваа островска земја.

„Фарските Острови беа подобар противник на вчерашниот натпревар и заслужено победија. Ни направија многу проблеми и во нашиот напад каде бевме приморани да играме 7 на 6 доста време, а не сакавме да играме на тој начин. Нивниот напад беше технички скоро перфектен, иако бевме спремни за нивниот систем на напаѓање, сепак истите работи поминуваа. Нема да губиме надеж и ќе веруваме до крај. Имаме неколку дена да се консолидираме и да пробаме да ја анлуираме негативата од 7 гола. Ќе ни треба поддршка од публиката како никогаш до сега. Ќе се бориме и веруваме во позитивен исход во недела“, рече Лазаров, пренесува РФМ.

Реваншот се игра в недела од 19:00 часот во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Билетите по цена од 200 и 300 денари се продаваат преку продажната мрежа на MKTickets, како и онлајн на нивната веб-страница.

Директен пренос ќе врши МРТ1 со отворено студио половина час пред почетокот.

реклама

Ракомет

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе