Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

Најдебелиот ракометар во светот, Готје Мвумби, го воодушеви спортскиот свет на Светското првенство во 2021 година кога се истакна како играч на францускиот четвртолигаш Дро во дресот на ДР Конго.

Тогаш во официјалните податоци беше забележано дека е висок само 1,76 метри, а тежок 89 килограми, но впечатокот на сите што го гледаа беше дека ракометарот тежи далеку повеќе од наведените килограми.

Сега е уште потежок отколку тогаш, а се верува дека тежи повеќе од 130 килограми. Но, тој сепак е исклучително ефикасен. Нормално, игра како пикер.

Ракометниот пат по тоа Светско првенство во 2021 година го однесе во САД, а оваа сезона ја започна како играч на француски Руан.

Но, за неколку месеци ќе го видиме во дресот на еден балкански прволигаш.

Имено, грчкиот клуб Диомидис се пофал дека Мвумби од следната сезона ќе го носи неговиот дрес.

„Добредојде, планино!“, му порачаа од грчкиот клуб.

Диомидис е клуб од градот Аргос на Пелопонез, основан е пред 40 години и е двократен шампион на Грција (2012 и 2014 година), а во своите витрини има и еден европски трофеј, Челинџ купот на ЕХФ, кој го освои во 2012 година.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Read more

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Read more

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

Read more

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Read more
 

Спорт

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Читај повеќе