НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

Клиперс израмни на 2-2 среде Далас, пиров трипл-дабл за Дончиќ

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс израмнија на 2-2 во партии откако синоќа со 116:111 славеа на гости кај Далас Маверикс.

Гостите од Лос Анџелес водеа речиси во текот на целиот натпревар откако по почетните 8:7 на Далас го презедоа водството и во втората четвртина во еден момент имаа и дури +31 поен предност.

Далас во третата четвртина успеа да ја намали разликата дури и на 2 поена, за во средината на четвртата да израмни на 98:98 и 100:100 и дури и да поведе со еден поен (105:104).

Сепак, пресвртот краеше само еден напад бидејќи гостите повторно поведоа и предноста ја одржуваа до самиот крај благодарение на расположениот Џејмс Харден, кој погодуваше од секаква позиција. Харден натпреварот го заврши со скор од 33 поени, 6 скока и 7 асистенции.

URL

Сличен скор имаше неговиот соиграч Пол Џорџ со 33 поени, 6 скока и 8 асистенции.

URL

Кај домашните најефикасен беше Кајри Ирвинг со 40 поени, 7 скока и 5 асистенции, додека Лука Дончиќ запиша трипл-дабл со 29 поени и по 10 скокови и асистенции. Но, Дончиќ беше очаен во шутот за 3 поени реализирајќи само една тројка од 9 обиди, и тоа во последната четвртина.

Remote video URL

Минесота Тимбервулвс е првата екипа која обезбеди место во конференциското полуфинале откако и по четврти пат го среди Феникс Санс. Ноќеска Ентони Едвардс ја предводеше Минесота со 40 поени, 9 скока и 6 асистенции, а поддршка имаше од Карл-Ентони Таунс со дабл-дабл од 28 поени и 10 скока, Џејден МекДениелс со 18 поени и Мајк Конли со 10 поени и 7 асистенции.

Кај елиминираниот Феникс пирови сеа 49-те поени на Девин Букер, кој поддршка имаше само од Кевин Дурент со 33 поени, 9 скока и 5 асистенции. Никој друг од редовите на Санс не ја мина границата од 10 поени.

Remote video URL

Резултати:

Филаделфија 76ерс - Њујорк Никс 92:97 (1-3)
Далас Маверикс - Лос Анџелес Клиперс 111:116 (2-2)
Индијана Пејсерс - Милвоки Бакс 126:113 (3-1)
Феникс Санс - Минесота Тимбервулвс 116:122 (0-4)

URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе