Нетс повлекуваат седми број: 15-ката на Винс Картер заминува во пензија

Бруклин Нетс објави дека следната сезона ќе го повлече бројот 15 во чест на легендарниот Винс Картер. Поранешниот кошаркар годинава ќе биде примен и во кошаркарската Куќа на славните.

Нетс објавија видео во кое се појавува Џејсон Кид. Актуелниот тренер на Далас Маверикс го носеше и дресот на тимот од предградието на Њујорк, а неговиот број 5 веќе е повлечен.

Картер помина 4 и пол сезони со Нетс додека франшизата беше во Њу Џерси. За тоа време имаше просек од 23,6 поени и го држи рекордот по бројот на поени во една сезона во дресот на Нетс. Во сезоната 2006/2007 постигна 2.070 поени.

Картер, исто така, се наоѓа на третото место на вечната листа на бодови на франшизата, додека е и во првите 10 во бројни други категории.

URL

Поранешниот кошаркар е единствениот играч во историјата на НБА кој играл во четири различни децении. Ја освои наградата за дебитант на годината во 1999 година со Торонто Репторс. Токму од канадскиот тим се префрли во Њу Џерси Нетс во 2004 година.

Картер со тоа ќе стане седмиот играч на Нетс на кој му е повлечен дрес. Покрај веќе споменатиот Кид, тука се и Џулиус Ервинг, Бак Вилијамс, Дражен Петровиќ, Џон Вилијамсон и Бил Мелкиони.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе