Јокиќ сите ги насмеа на пресот по неверојатниот пораз со 45 разлика

Кошаркарите на Минесота Тимбервулвс и Денвер Нагетс синоќа го одиграа шестиот натпревар од полуфиналната плејоф серија на НБА Западот.

Пред таа средба, Денвер имаше предност од 3:2 и му беше потребна само оваа победа за да се пласира во конференциското финале. Загуби со 45 разлика, со резултат 70:115.

Поразот со 45 поени разлика е најголемиот во историјата на лигата во натпреварите од плејофот за актуелниот шампион во НБА. Денвер го претрпе пред сè благодарение на две серии. Во првата четвртина Минесота успеа да направи неверојатна серија од 20:0, а во четвртата четвртина резервните играчи на тимот успеаја да ја надминат со серија од 24:0. Најголемата разлика во играта беше 50 поени во корист на Вулвс.

Јокиќ потпросечен

Ентони Едвардс, 22-годишната НБА ѕвезда и прв пик на Минесота на драфтот во 2020 година, ги предводеше Тимбервулфс и на овој натпревар. Тој беше негов прв стрелец со 27 поени, а додаде по четири скока и асистенции за помалку од 34 минути на паркетот.

Џејден Мекданиелс додаде 21 поен на победата на тимот, Руди Гоберт и Карл-Ентони Таунс доминираа во обрачите со 14, односно 13 скока. Наз Рид додаде 11 со 10 поени.

Сето тоа беше премногу за трикратниот и актуелен МВП Никола Јокиќ.

По петтиот натпревар, во кој доминираше со 40 поени, седум скока и 13 асистенции, Јокиќ имаше статистички помирна вечер со бројки под просекот на сезоната.

Српскиот центар на Нагетс, кој на овој натпревар сакаше да го однесе Денвер во финалето на Западот, беше запрен на 22 поени и девет фатени топки, што се бројки под неговиот просек. Втор најдобар стрелец на Денвер, во натпревар во кој шампионите погодија 7/36 од тројки, а вкупно 26/86, беше Арон Гордон со 12 поени.

Remote video URL

Решавачкиот натпревар ќе се игра в недела во Денвер.

Јокиќ по мечот дојде на прес-конференцијата, на која зборуваше за натпреварот, а во еден момент успеа да ги насмее насобраните новинари.

Пред Минесота да направи 20:0 и да ги остави шампионите речиси шест минути без кош, Денвер поведе со 9:2 во четвртата минута од натпреварот.

„Всушност, ги имавме на 9:2, нели? Тогаш не им се чинеше баш најдобро, нели?“, рече Јокиќ и се насмеа и себеси и новинарите.

реклама

Кошарка

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе