Јокиќ сите ги насмеа на пресот по неверојатниот пораз со 45 разлика

Кошаркарите на Минесота Тимбервулвс и Денвер Нагетс синоќа го одиграа шестиот натпревар од полуфиналната плејоф серија на НБА Западот.

Пред таа средба, Денвер имаше предност од 3:2 и му беше потребна само оваа победа за да се пласира во конференциското финале. Загуби со 45 разлика, со резултат 70:115.

Поразот со 45 поени разлика е најголемиот во историјата на лигата во натпреварите од плејофот за актуелниот шампион во НБА. Денвер го претрпе пред сè благодарение на две серии. Во првата четвртина Минесота успеа да направи неверојатна серија од 20:0, а во четвртата четвртина резервните играчи на тимот успеаја да ја надминат со серија од 24:0. Најголемата разлика во играта беше 50 поени во корист на Вулвс.

Јокиќ потпросечен

Ентони Едвардс, 22-годишната НБА ѕвезда и прв пик на Минесота на драфтот во 2020 година, ги предводеше Тимбервулфс и на овој натпревар. Тој беше негов прв стрелец со 27 поени, а додаде по четири скока и асистенции за помалку од 34 минути на паркетот.

Џејден Мекданиелс додаде 21 поен на победата на тимот, Руди Гоберт и Карл-Ентони Таунс доминираа во обрачите со 14, односно 13 скока. Наз Рид додаде 11 со 10 поени.

Сето тоа беше премногу за трикратниот и актуелен МВП Никола Јокиќ.

По петтиот натпревар, во кој доминираше со 40 поени, седум скока и 13 асистенции, Јокиќ имаше статистички помирна вечер со бројки под просекот на сезоната.

Српскиот центар на Нагетс, кој на овој натпревар сакаше да го однесе Денвер во финалето на Западот, беше запрен на 22 поени и девет фатени топки, што се бројки под неговиот просек. Втор најдобар стрелец на Денвер, во натпревар во кој шампионите погодија 7/36 од тројки, а вкупно 26/86, беше Арон Гордон со 12 поени.

Решавачкиот натпревар ќе се игра в недела во Денвер.

Јокиќ по мечот дојде на прес-конференцијата, на која зборуваше за натпреварот, а во еден момент успеа да ги насмее насобраните новинари.

Пред Минесота да направи 20:0 и да ги остави шампионите речиси шест минути без кош, Денвер поведе со 9:2 во четвртата минута од натпреварот.

„Всушност, ги имавме на 9:2, нели? Тогаш не им се чинеше баш најдобро, нели?“, рече Јокиќ и се насмеа и себеси и новинарите.