Ред и дисциплина

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Кајгана/Макфакс
/ 14.06.2024 / 12:15

Актуелниот европски првак Италија го отвора Европското првенство против Албанија во сабота од 21 часот во Дортмунд. Италијанците се големи фаворити, а во групата се и Хрватска и Шпанија (сабота, 18:00 часот, Берлин).

La Gazzetta dello Sport пред почетокот на турнирот објави список со работи кои селекторот Лучано Спалети (65) им ги забрани на репрезентативците.

Спалети инсистира на точност. Првиот собир во денот е закажан напладне, а целиот тим има заеднички ручек во 12:45 часот. Вечерата е во 20 часот. Спалети им забрани на играчите да носат слушалки, а мобилните телефони се дозволени пред ручек и вечера, првенствено за видео повици со семејства. Пред и потоа мобилните се забранети.

Играчите имаат соби за забава и опуштање со маси за пинг-понг, билијард, фудбал на маса, флипер и четири конзоли со два симулатори за возење. PlayStation може да се игра само во таа просторија.

Италијанците наведуваат дека дури и смеата и забавата се дозирани бидејќи Спалети бара максимална концентрација на фудбалот од своите репрезентативци.

реклама

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе